Екоактивісти попередили, що тонни e-waste можуть виснажити ресурси Землі facebook.com/letsdoitgreenukraine/

Екоактивісти попередили, що тонни e-waste можуть виснажити ресурси Землі

Катерина Бєлоусова

Кількість електронних відходів щороку зростає приблизно на два мільйони тонн, з яких лише 13% збирається та переробляється

Кількість електронних відходів через глобалізацію, пришвидшену технологічним розвитком та ескалацією військових конфліктів, стрімко збільшується. Це спричиняє кризу ресурсів, які можуть закінчитися в наступному столітті. 

У 2020 році людство продукувало близька 50 000 000 тонн e-waste, а у 2024 ця цифра сягне 57 000 000 тонн, повідомляє громадська організація Let's do it Green Ukraine у Facebook.

Електронні відходи є найменш досліджений різновидом відходів.

Екоактивісти зазначили, що головні виклики зараз мають бути спрямовані на видобуток ресурсів та компонентів саме з e-waste, а не з Землі.

Глобальні конфлікти становлять загрозу ланцюгам постачання дорогоцінних металів. Так, наприклад, геополітичні виклики, включаючи війну в Україні, спричинили величезні стрибки цін на такі матеріали, як нікель, що є ключовим елементом акумуляторів для електромобілів. Також "хаос у ланцюгах поставок" через нестабільність на ринку елементів та зростанням попиту спричинило зростання ціни на літій (ще один важливий компонент технології акумуляторів) майже на 500% між 2021 і 2022 роками. 

Поточні запаси деяких ключових елементів просто вичерпуються.

“Наші звички споживання технологій залишаються вкрай не екологічними, все ще шкодять довкіллю та не допомагають в розбудові сталої циркулярної економіки, і ми ризикуємо в осяжному майбутньому вичерпати запас необхідних компонентів та сировини”, – йдеться в матеріалі.

При цьому кількість електронних відходів щороку зростає приблизно на два мільйони тонн, з яких лише 13% збирається та переробляється.

Шлях подолання кризи ресурсів має два важливих елемента:

  • свідоме споживання;
  • побудова сталої циркулярноі економіки, в якій взаємодія громади, бізнесу та влади створює умови для економічної, інфраструктурної, соціальної розбудови країни, від персональної відповідальності та розвитку наукового потенціалу, виробничих потужностей до законотворчості.

Елементи, які можуть закінчитися через кризу видобутку та споживання в наступному столітті:

  • Gallium: використовується в медичних термометрах, світлодіодах, сонячних панелях, телескопах і має можливі протиракові властивості.
  • Arsenic: використовується в феєрверках, як консервант для деревини
  • Silver: використовується в дзеркалах, реактивних лінзах, які темніють на сонячному світлі, антибактеріальному одязі та рукавичках для використання з сенсорними екранами
  • Indium: використовується в транзисторах, мікрочіпах, системах пожежогасіння, як покриття для кулькових підшипників в автомобілях Формули-1 і сонячних панелях.
  • Yttrium: використовується в білих світлодіодних лампах, лінзах камер і може використовуватися для обладнанні для лікування деяких видів раку.
  • Tantalum: використовується в хірургічних імплантатах, електродах для неонового світла, лопатках турбін, ракетних соплах і носових ковпаках для надзвукових літаків, слухових апаратах і кардіостимуляторах.

У 2021 році був запущений перший у східній Європі проєкт з управління електронними відходами "E-Waste Ukraine" пілот якого успішно був реалізований в 2021 році та отримав відзнаку еко-трансформаційного проєкту України-2021 "Еко Оскар" від Професійної Асоціації екологів України.

facebook.com/letsdoitgreenukraine/

Нагадаємо, у Києві збирають на переробку неробочі зарядки та застарілу техніку.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Україна виділить гранти до 8 млн грн на розвиток переробних підприємств.

Читайте також
Уряд продовжив термін поданих декларацій про відходи ще на 4 місяці
Уряд продовжив термін поданих декларацій про відходи ще на 4 місяці

Виробники різних галузей стикнулися з численними складнощами та не встигли отримати новий дозвільний документ

Міндовкілля оновило проєкт Нацплану управління відходами до 2033 року
Міндовкілля оновило проєкт Нацплану управління відходами до 2033 року

Цей документ має стати основою для розроблення регіональних та місцевих планів управління відходами

Міндовкілля провалило реформу щодо утилізації небезпечних відходів, – СтопКор
Міндовкілля провалило реформу щодо утилізації небезпечних відходів, – СтопКор

Це спричинило кризу на ринку та здорожчання послуг профільних компаній вдвічі

Міндовкілля планує спростити порядок отримання дозволу на оброблення відходів
Міндовкілля планує спростити порядок отримання дозволу на оброблення відходів

Відповідний проєкт постанови уряду вже опубліковано для громадського обговорення