Цими днями на Закарпатті заплановане обстеження в Пашківецькому лісництві. Екоактивісти переконані, що справжня мета обстежень – підготувати документальне підґрунтя для проведення суцільних вирубок.
В Українській природоохоронній групі (UNCG) додають, що йдеться про знищення лісових масивів на ділянці, де має пролягти ЛЕП до сумнозвісної полонини Руна.
"Ми закликаємо ДП "Ліси України" та Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства скасувати ці обстеження до моменту завершення процедури ОВД!" – зазначили в UNCG.
Метод тиску на Мінекономіки
Лише в першій декаді листопада парламентські комітети з питань екополітики та євроінтеграції провели на Закарпатті виїзне засідання саме з питань будівництва ВЕС у горах. Необхідність дотримання законодавства й екологічного балансу – наскрізна тема обговорень.
Тому, на думку екоактивістів, обстеження ділянки, а згодом вирубка лісу і будівництво лінії електромережі – просто ще один важіль впливу на профільне міністерство.
"Це ще один із методів тиску на Мінекономіки, яке має вирішити, чи взагалі допустиме будівництво вітряків на Руні в межах процедури ОВД. Бо, мовляв, "ну ми вже побудували фундаменти, проклали ЛЕП, вклали гроші – як же тепер не отримаємо позитивного висновку?" – йдеться в повідомленні природоохоронної групи.
Боротьба за порятунок Руни
Місцеві жителі разом з екологами й активістами намагаються відстояти майбутнє полонини ще з початку 2024 року. Тоді в лютому громада заявила про фактичний зрив слухань. На них представники забудовника фактично не згадали зауважень, які отримали від спільноти.
Далі розпочалося будівництво фундаментів без ОВД і боротьба громади за припинення знищення реліктових лісів Карпат. За знищення пралісу в лісництві "Шипот" навіть було відкрито кримінальне провадження. Проте ДЕІ порушень на полонині не помітила, а Закарпатський окружний адміністративний суд відмовився захищати гірські ліси від зведення ВЕС, ставши на бік забудовника.
Нещодавно стало відомо, що остання ділянка полонини Руни, до якої ще не дотягнулися "Вітропарки", також постраждає. Тут планують збудувати сім вітряків, уже стартувала процедура ОВД.