Через зміну клімату, а саме танення льодовиків та підвищення рівня океану, близько 1 мільйона гектарів території Півдня України може піти під воду.
Про це попередила синоптикиня відділу метеопрогнозів Українського гідрометеорологічного центру Олена Палагнюк в інтервʼю для Телеграфу.
Вона підкреслила, що в зоні потенційного затоплення знаходяться населені пункти, туристичні зони, об'єкти інфраструктури та різного типу господарювання, заповідники та екологічно небезпечні об'єкти.
“Коли це станеться, залежатиме від темпів глобального потепління. А вони вже перевершують очікування десятирічної давності. Ймовірно, ми цього не застанемо, а наші діти та онуки, цілком можливо, стануть свідками цих змін”, – сказала Палагнюк.
Синоптикиня зазначила, що температура води у Світовому Океані та його рівень бʼють історичні рекорди. Окрім того, надзвичайно швидко тане крига на полюсах, яка відіграє у кліматі планети важливу роль, зокрема вона вберігає від танення материкові льодовики.
“Коли почнуть танути й вони, рівень океану підніметься ще вище і під воду потраплятиме дедалі більше низинних територій материків”, – сказала вона.
За її словами, найбільш уразливими до підвищення рівня океану є острови, зокрема Фіджі.
Палагнюк зазначила, що якщо глобальна температура підвищиться на 2°C – зміна клімату стане невідворотною.
“Глобальне потепління і зміна клімату – це не про екзотичні фрукти на Поліссі. Це про сильну спеку, затяжні посухи, лісові пожежі, надзвичайні зливи, повені та потопи. А разом з цим – дефіцит води та їжі, кліматичні біженці, – наголосила вона. – Зміну клімату слід сприймати як стихійне лихо і, відповідно, адекватно на неї реагувати”.
Нагадаємо, міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко заявив, що проблеми з посухою та зміною клімату гостро стоять не тільки в Південній, а й Центральній Україні.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, у звіті Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) заявили, що протягом 2025-2100 років загальна вартість бездіяльності оцінюється в $1266 трильйонів, тобто ціна кліматичних дій нижча за бездіяльність.