Наслідки зміни клімату коштували Україні 2,7 млрд гривень у 2020 році shutterstock

Наслідки зміни клімату коштували Україні 2,7 млрд гривень у 2020 році

1 євро, інвестоване в адаптацію до повеней, може зекономити 6 євро на ліквідацію наслідків

У 2020 році з Державного бюджету України було виділено 2,689 млрд грн на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій, які виникли через зміну клімату.

Про це сказано в матеріалі видання "Хмарочос". Зазначається, що ця сума більша, ніж, наприклад, річний бюджет усієї Житомирської міської об’єднаної територіальної громади.

Витрати держбюджету можна розбити на декілька категорій:

  • ліквідація наслідків пожеж;
  • ліквідація наслідків повеней;
  • ліквідація наслідків посух.

Пожежі

Великі та збиткові лісові пожежі в Україні протягом 2020 року сталися не тільки на Луганщині, а й на Харківщині, Житомирщині та в зоні відчуження. За даними Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж, за цей рік в Україні постраждало понад 160 га лісу лише у великих пожежах, не враховуючи малі. Загалом зі спеціального фонду Державного бюджету України у 2020 році на боротьбу з лісовими пожежами, ліквідацію їхніх наслідків і компенсацію збитків було виділено майже 400 млн грн.

Повені

22-24 червня 2020 року сильні зливи на Західній Україні спричинили наймасштабнішу повінь у регіоні за останні 60 років. Дністер, Прут, Черемош і Бистриця вийшли з берегів і затопили міста та села на Закарпатті, Львівщині, Тернопільщині, Івано-Франківщині та Буковині. За офіційними даними, затоплено приблизно 10 тис. житлових будинків, з них 9157 – це Івано-Франківська область.

Загальна сума витрат зі спеціального фонду Держбюджету на ліквідацію наслідків повені на Західній Україні становила 2,1 млрд грн. Відновлення інфраструктури та реконструкція будівель тривають досі.

Посухи

У 2020 році в Україні склалися вкрай несприятливі погодні умови для отримання врожаю. Самої тільки кукурудзи було повністю втрачено на 203 тис. га, а на 718 тис. га отримано дуже низьку врожайність. Через це експорт кукурудзи був утричі меншим, ніж торік.

Проте аграрії не одержали компенсації від держави за збитки від посухи, бо не змогли надати "матеріали й обґрунтування" відповідно до вимог Порядку.

Тому Держбюджет втратив кошти від посухи лише опосередковано через скорочення експорту. Натомість люди втратили продукти харчування, заробіток і ресурси на висаджування нового.

"Щоб протидіяти зміні клімату та пом’якшити вплив її наслідків на життя людей, треба діяти системно та невідкладно. Найважливіше, що нині може зробити український уряд, – скорочувати викиди парникових газів і посилити заходи з адаптації до зміни клімату. Згідно з дослідженням Європейської комісії, 1 євро, інвестоване в адаптацію до повеней, може зекономити 6 євро на ліквідацію наслідків", — сказано в матеріалі.

Як повідомляла ЕкоПолітика, минулого тижня порушники природоохоронного законодавства України завдали 20,5 млн гривень збитків. Водночас їх оштрафували тільки на 150 тис. грн.

Читайте також
У Гаазі розпочалися слухання у найбільшому у світі кліматичному судовому процесі 
У Гаазі розпочалися слухання у найбільшому у світі кліматичному судовому процесі 

Очікується, що найвища судова інстанція світу надасть свій консультативний висновок у 2025 році

Світовий банк має намір виділити $150 млрд на кліматичні проєкти
Світовий банк має намір виділити $150 млрд на кліматичні проєкти

Фінансова установа минулого року надала країнам, що розвиваються, $43 млрд на боротьбу зі змінами клімату

24 жовтня відзначають Міжнародний день дій на захист клімату: що варто знати про цей день
24 жовтня відзначають Міжнародний день дій на захист клімату: що варто знати про цей день

Війна в Україні, окрім людських втрат і руйнувань, має значний вплив на довкілля та зміну клімату

Планету продовжує “штормити”: у Сахарі за добу випала річна кількість опадів. Відео
Планету продовжує “штормити”: у Сахарі за добу випала річна кількість опадів. Відео

Це рідкісне явище захопило місцевих жителів і туристів, які спостерігали за стрімкими потоками води у пустелі