Фахівці виявили 19 ділянок в Карпатах, на території Чернівецької та Івано-Франківської областей, на яких з 25 серпня по 24 жовтня 2024 року відбулися зміни лісового покриву з потенційними порушеннями.
Такі результати власного дослідження опублікувала ГО “Лісові ініціативи і суспільство”.
Як проводили моніторинг
Спеціалісти організації систематично аналізують космічні знімки лісового покриву Карпат у рамках проєкту “Моніторинг лісу”. Вони порівнюють виявлені зміни у лісовому фонді з необхідними для проведення рубок дозвільними документами.
“Будь-яка видозміна лісового масиву мусить бути аргументована документально, до того ж реальний стан рубки має збігатися із визначеними у документі термінами та конфігурацією площі вирубаного лісу. Тип рубки також має відповідати заявленому”, – говорять вони.
Для співставлення фахівці використовують:
- супутникові знімки Santinel-2;
- реєстр лісорубних квитків на сайті "Лісогосподарського Інноваційно-Аналітичного Центру" (“ЛІАЦ”);
- електронний реєстр “Дія”.
Потрібні картографічні матеріали складають на основі електронних карт з матеріалів "ЛІАЦ" та порталу “Геоінформаційних систем управління лісовими ресурсами України”.
Що виявили
Усього за зазначений період експерти виявили 113 змінених ділянок на території Чернівецької та Івано-Франківської областей, з яких 94 зафіксовані в електронних реєстрах та підкріплені дозвільними лісорубними квитками.
“Порушень на ділянках також не виявили, отже щонайменше 83% лісового покриву за цей період зазнало змін законним шляхом”, – розповідають спеціалісти.
Вони виділили на території державного підприємства “Ліси України” в Чернівецькій області 13 ділянок, які потребують детальнішої експертизи:
- 2 ділянки “Берегометського лісомисливського господарства”, які не мають зареєстрованих лісорубних квитків;
- 4 ділянки ДП СЛАП "Карпатський держспецлісгосп”, які мають лісорубні квитки, але потребують уточнення лісокористувача;
- 2 ділянки філії “Путильського лісогосподарства”, які мають лісорубні квитки, але потребують уточнення конфігурації розміщення;
- 1 ділянка без визначеного лісокористувача;
- 2 ділянки на території Путильської селищної територіальної громади, що не належать до лісового фонду;
- 1 ділянка ДП “Вижницький держспецлісгосп”, про яку немає інформації в базах даних лісорубних квитків.
На території державного підприємства “Ліси України” в Івано-Франківській області є 6 ділянок, які потребують більш прискіпливої уваги:
- 2 ділянки філії “Надвірнянське лісогосподарство”, які не мають лісорубних квитків;
- 1 ділянка філії “Надвірнянське лісогосподарство”, на якій проводиться сумнівно обґрунтована суцільна санітарна рубка;
- 2 ділянки філій “Осмолодське лісогосподарство” та “Вигодське лісогосподарство”, які мають лісорубні квитки, але потребують вияснення виділу проведення рубки;
- 1 ділянка філії “Верховинського лісогосподарства”, яка має лісорубний квиток, але потребує з’ясування виду рубки.
У ГО повідомили, що експерти надіслали до лісокористувачів запити-уточнення за результатами проведеного моніторингу і чекають на них відповіді, щоб дослідити реальний стан рубок на ділянках. Як наступний етап роботи фахівці визначили відбір ділянок для безпосередньо польових обстежень.
Раніше ЕкоПолітика розповідала про керівника філії "Берегівське лісове господарство" ДП "Ліси України" Ярослава Олійника, якого журналісти звинуватили в організації схеми незаконних рубок та торгівлі цінною деревиною, яка приносить йому дохід у сотні тисяч гривень.
Також ми повідомляли про скандал, який виник щодо незаконних вирубок на території Канівського природного заповідника, а також про звинувачення лісівників у брехливих виправданнях.