Щороку 29 червня Україна разом з іншими країнами Дунайського басейну відзначає Міжнародний день Дунаю (World Danube Day).
ЕкоПолітика пропонує своїм читачам ознайомитися з цікавими фактами про заснування свята та його місію, а також дізнатися більше безпосередньо про саму річку Дунай.
Історія започаткування Міжнародного дня Дунаю
Свято започаткувала Міжнародна комісія із захисту річки Дунай (ICPDR) на честь ухваленої 29 червня 1994 року Конвенції щодо співпраці з охорони та раціонального використання річки Дунай. Тож День Дунаю є спільним пан'європейським заходом, який відзначається щорічно в 14 країнах басейну річки.
День Дунаю: яка мета і традиції свята
Метою святкування є привернення уваги до екологічних проблем басейну Дунаю та його приток, а також популяризація наукових даних та управлінських рішень (План управління річковим басейном Дунай) щодо їх розв'язання, яке організовується паралельно в усіх 14 державах-сторонах Міжнародної комісії із захисту р. Дунай.
Що роблять в Україні для захисту річки
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України в межах Міжнародної комісії із захисту річки Дунай спільно із 13 країнами розробляє заходи для захисту річки Дунай. Серед них:
- план управління річковим басейном Дунаю;
- план управління ризиками затоплення у басейні Дунаю.
А ще в міністерстві створюють сучасну моніторингову базу, та у 2019 році долучилися до спільних досліджень Дунаю #JDS4. Вони проводяться раз на шість років. Результати показали, що кількість мікропластику в Дунаї на території України менша, ніж у Будапешті та Братиславі.
10 цікавих фактів про річку Дунай
- Назву річці дали кельти, і перекладається вона як "швидка вода".
- Басейн Дунаю має площу 817 тисяч км2.
- На берегах річки проживає 115 млн людей.
- Протяжність ріки становить 2860 тис. км.
- Серед найдовших річок Європи Дунай посідає друге місце.
- Він протікає через 10 країн: Україну, Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Румунію, Болгарію та Молдову.
- Найбільша притока Дунаю в Україні — це Тиса. Її загальна довжина становить 966 кілометрів, з них в Україні — 201 км.
- Дельту Дунаю занесено Всесвітнім фондом природи в список 200 найбільш цінних екорегіонів світу, які перебувають під загрозою знищення. Україні належить 18% дельти, яку ще називають екологічним серцем Європи.
- Її найкраще збережена приморська смуга становить заповідну зону Дунайського біосферного заповідника України.
- У дельтових угіддях мешкає близько 100 видів риб.
Найціннішими видами тут, окрім прохідних осетрових (білуга, осетер російський, севрюга) і оселедцевих (оселедець, пузанок), є сом, сазан, білизна, лящ, плоскирка, рибець, судак. Досить часто трапляються плітка, краснопірка, лин, карась, щука, окунь, підуст, пічкур, верховодка, рідше — стерлядь, в’язь, чехоня, минь та деякі інші.
Раніше ЕкоПолітика повідомляла, що з’явилася українська версія фільму "В ім'я Тиси" про сміттєву проблему на Закарпатті.