10 країн ЄС зобов'язалися декарбонізувати енергетику до 2035 року shutterstock

10 країн ЄС зобов'язалися декарбонізувати енергетику до 2035 року

Катерина Бєлоусова

Ці країни представляють понад 60% енергетичного сектора ЄС

Аналіз групи кампаній Beyond Fossil Fuels показав, що лише чотири з 10 країн ЄС, які планують припинити використання викопного палива до 2035 року або раніше, зобов'язалися замінити вугілля та газ відновлюваними джерелами енергії.

Інші країни покладаються на невідповідні технології виробництва електроенергії, повідомляє Euronews.

В аналізі підкреслили, що лише Австрія, Данія, Литва та Люксембург планує замінити вугілля та газ на ВДЕ. Бельгія, Франція, Німеччина, Греція, Італія та Нідерланди також зобов’язалися декарбонізувати енергосектор до 2035 року. Однак вони  недостатньо чітко розуміють необхідність конкретної відмови від вугілля та газу у своїх планах або покладаються на невідповідні технології виробництва електроенергії.

В матеріалі додали, що обсяг біоенергії, яку можна стабільно отримувати з екосистем, обмежений, особливо в умовах кліматичної кризи та зменшення біорізноманіття. Окрім того, будівництво нових атомних електростанцій є досить дорогим та постійно відкладається, а технології уловлювання та зберігання вуглецю досі не запущені.

Зазначається, що ці 10 країн представляють понад 60% енергетичного сектора ЄС.

Міжнародне енергетичне агентство рекомендує 2035 рік як момент, коли європейські країни повинні декарбонізувати свої енергетичні сектори, щоб досягти обмеження глобального потепління на 1,5℃.

"Відрадно, що багато європейських урядів поділяють прагнення розпочати еру без викопних палив, взявши на себе зобов’язання в енергетичному секторі до 2035 року. Тепер більше людей повинні наслідувати цей приклад", – сказала активістка Beyond Fossil Fuels Тара Конноллі.

В матеріалі розповіли, що Португалія, Швеція та Румунія мають подібні зобов’язання, але не дотримуються цієї дати. Хоча вони б могли збільшити кількість декарбонізованих енергетичних потужностей ЄС до 70%.

У Beyond Fossil Fuels підкреслили, що конкретні національні зобов’язання є першим кроком у трансформації енергетичного сектору Європи. Адже це надає чіткі сигнали промисловості та фінансовій сфері про напрямок енергетичного переходу.

"Дотримання часового горизонту 2035 року – це лише частина завдання. Уряди мають чітко висловити своє зобов’язання поступово відмовитися від вугілля та газу та повністю замінити їх ВДЕ”, – сказала Конноллі.

Нагадаємо, за даними служби моніторингу клімату та погоди ЄС Copernicus у лютому середня температура перевищила показники доіндустріального періоду на 1,77°C та сягнула нового історичного рекорду.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, дослідження польских економістів показало, що за деякими показниками низка країн ЄС уже досягла сьомої цілі сталого розвитку ООН до 2030 року, тобто у сфері сталої енергетики, протягом 2020-2021 років.

Читайте також
У декарбонізації промисловості ЄС можуть допомогти великі теплові насоси
У декарбонізації промисловості ЄС можуть допомогти великі теплові насоси

Сфера виробництва теплових насосів активно розвивається на заводах по всій Європі через необхідність декарбонізації промисловості

Рівне буде скорочувати викиди парникових газів у повітря
Рівне буде скорочувати викиди парникових газів у повітря

Рівне першим отримало кошти від Євросоюзу для впровадження інновацій в Україні

США витратить $425 мільйонів на декарбонізацію вугільних громад
США витратить $425 мільйонів на декарбонізацію вугільних громад

У Німеччині у 2024 році виділять €21 мільярд субсидій для програми зі скорочення викидів промисловості, яку важко декарбонізувати

В Україні відкрили пʼятий Офіс декарбонізації та енергоефективності
В Україні відкрили пʼятий Офіс декарбонізації та енергоефективності

Наразі на Харківщині внаслідок російської агресії пошкоджено або зруйновано близько 25 тисяч будинків