• Вдвічі зменшити імпорт газу завдяки біометану – реально

Загальний річний потенціал заміщення природного газу завдяки біометану в Україні складає 8 млрд м3. Це дорівнює більше 50% річного обсягу імпорту природного газу та понад 25% його загального річного споживання.

Для порівняння, за даними ТОВ "Оператора ГТС України" у 2020 році загальний річний обсяг споживання природного газу склав понад 28 млрд м3, з яких імпорт – близько 50% від цього обсягу (15,9 млрд м3).

Близько 2 млрд доларів платила Україна за імпорт природного газу. Фактично це кошти, інвестовані в інші країни. Вони могли б залишитися в Україні і сприяти розвитку потужностям на тих місцевих видах палива, які могли б замістити газ та зберегти газотранспортну систему. У результаті заощаджені кошти, інвестовані в біоенергетичні проекти, сприяли б створенню нових робочих місць, поповненню бюджетів, розвитку та зміцненню української економіки у цілому.

Отже, завдяки розвитку ринку біометану Україна заощадила б 1 млрд доларів на імпорті блакитного палива.

Біометан може вирішити не лише проблему залежності від імпорту природного газу, а й питання заповнення ГТС.

Наразі газотранспортна система використовується лише на 20%. Додаткові ризики несе проект "Північний потік-2". Адже відсутність необхідного тиску в мережі може позбавити частину споживачів наявності газу. Нагальним є забезпечення максимально можливого завантаження української ГТС природним газом власного виробництва та альтернативними відновлюваними газами. І саме біометан може стати тим додатковим ресурсом, який забезпечить тиск у ГТС.

Поточний стан

Сьогодні в Україні виробництво біометану відсутнє.

Водночас поступово набирає обертів розвиток сфери виробництва біогазу. За даними моніторингу Держенергоефективності, якщо у 2013 році було лише 9 біогазових установок загальною потужністю 14 МВт, то на кінець I півріччя 2021 року – вже 54, а їхня загальна потужність сягає 111 МВт.

Протягом 2020 року біогазовими установками було вироблено 224 млн м3 біогазу. Очистивши зазначений обсяг біогазу, потенційно можна отримати 135 млн м3 біометану у рік.

Однією з перешкод для запуску ринку біометану є відсутність у чинному законодавстві України визначення поняття "біометан" та механізму верифікації біометану для забезпечення його подальшої подачі у газотранспортну систему.

Саме для подолання цього бар’єру та створення на законодавчому рівні умов для запуску ринку біометану вже розроблено відповідний законопроєкт від 05.05.2021 №5464.

Ухвалення закону відкриє ринок біометану

Для повноцінного запровадження ринку біометану в Україні необхідно прийняти низку законодавчих змін.

Так, народними депутатами спільно з Міненерго, Держенергоефективності та Біоенергетичною асоціацією України розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва та споживання біометану", який 05.05.2021 зареєстрований за №5464.

Комітет ВРУ з енергетики та ЖКП підтримав цей законопроєкт та рекомендував парламенту розглянути його у першому читанні.

Ціль – створення законодавчого підґрунтя для розвитку ринку біометану в Україні, налагодження експорту біометану в країни ЄС та заміщення природного газу біометаном при виробництві електричної та теплової енергії.

Положеннями законопроекту №5464, зокрема, передбачено:

  • введення визначення терміну "біометан";
  • встановлення процедури надання гарантії походження біометану;
  • введення реєстру виробництва та споживання біометану.

Прийняття проекту Закону забезпечить можливість верифікувати біометан, фізико-технічні характеристики якого відповідають вимогам нормативно-правових актів на природний газ, надавати гарантії походження на певний обсяг поданого в газотранспортну систему біометану та експортувати вироблений біометан через використання реєстру біометану.

Таким чином виробники біометану зможуть реалізовувати та експортувати біометан, а біогазові проекти стануть ще більш економічно привабливими для інвесторів.

Також розробка українського реєстру виробництва і використання біометану та співпраця з подібними реєстрами країн Європейського Союзу є потенційною можливістю продажу біометану іншим країнам з обміном гарантій (сертифікатів) його походження.

Прийняття зазначеного законопроєкту дозволить:

  • запустити ринок біометану в Україні;
  • скоротити імпорт природного газу та сприяти розвитку внутрішнього енергетичного ринку;
  • зменшити викиди парникових газів;
  • налагодити експорт біометану до ЄС.

Вкрай важливим є також те, що розвиток виробництва біометану в Україні сприятиме вирішенню питання заповнення української  ГТС.

Для реалізації потенціалу України щодо щорічного заміщення 8 млрд м3 природного газу біометаном необхідні інвестиції обсягом ≈ 8 млрд євро. Це приблизно 800 заводів, кожен з яких генерує по 10 млн м3 біометану у рік.  Це можливість встановити близько 30 таких об’єктів в кожній області, таким чином підвищувати зайнятість населення, збільшувати надходження до бюджетів і сприяти соціально-економічному розвитку громад...