Окрім того "...очікується залучити 1,4 млрд на ремонт та модернізацію водогосподарської інфраструктури". "Вода України" також дозволить гарантувати відкритий та ефективний моніторинг вод та контроль за використанням водних ресурсів.

Рішення про створення нацкомпанії "Вода України" є одним з результатів співпраці Міндовкілля та Генерального директорату European Commission з питань навколишнього середовища (DG ENVI) щодо імплементації актів законодавства у сфері захисту довкілля.

19 квітня 2023 року відбувся перший технічний діалог між Міндовкілля та DG ENVI де обговорили стан імплементації водного законодавства ЄС. У червні 2024 року планується розглянути прогрес імплементації "водних" директив у законодавство України.

До 75% маси всіх забруднень поверхневих вод України надходить від комунальних підприємств (водоканалів).  Більшість обладнання є технологічно застарілим, очисні споруди перевищили розрахунковий термін своєї експлуатації. Саме тому важливо комплексно вирішувати проблему.

Насамперед необхідно:

  • перейти від разових епізодичних проб до впровадження безперервного онлайн моніторингу роботи систем водовідведення, починаючи з комунальних очисних споруд обласних та  можливо і великих районних центрів;
  • перевести відповідальність за середньодобові середньозважені показники зворотних вод при забороні залпових скидів довше лімітованої їх тривалості (на відміну від існуючої разової відповідальності за миттєву пробу). Система очистки стічних вод характеризується надзвичайно високою нестабільністю кількісних та якісних показників стічної води, що неминуче позначається на коливанні показників зворотної води;
  • здійснити заходи, спрямовані на модернізацію та автоматизацію насамперед фізично зношених систем очистки стічних вод;
  • здійснити заміну водопровідних і каналізаційних насосів на допоміжне обладнання з автоматизованим режимом роботи, а також заміну систем вентиляції та шаф управління;
  • стабілізувати галузь допоможе побудова нових очисних споруд, модернізація  водоканалів у великих містах, здійснення санації труб.

За останнім дослідженням "Топ-100 найбільших підприємств-забруднювачів вод", лідерами за кількістю забруднювальних речовин, які потрапляють до українських річок, виявилися переважно водоканали та металургійні підприємства, зокрема "Київводоканал", "Дніпровський меткомбінат" у Кам’янському, "Запоріжсталь", "Дніпроводоканал" та інші. Зараз ситуація навряд чи змінилася. Тому на мою думку, почати модернізацію варто з гігантів української промисловості.

Модернізація здійснюватиметься за державні, грантові та кредитні кошти. Для їх ефективного використання треба вже звернути увагу на наявні кейси модернізації профільних українських компаній. Крім цього важливо імплементувати європейські норми у галузь та створити інституції, які б могли ефективно використати кредитні кошти міжнародних фінансових інституцій.

ТОВ "НВП "ЕНЕРГО-ПЛЮС" систематично бере участь в обслуговуванні та модернізації обладнання комунальних підприємств. Для прикладу, за кошти Світового банку фахівці підприємства допомогли виконати модернізацію насосних станцій водоканалу, що у Кіровоградській області, які тривалий час не могли ввести в експлуатацію через нестачу спеціалістів. Це дозволило заощаджувати кожен місяць понад 4 млн грн на споживанні електроенергії.

Сьогодні важливо враховувати міжнародний досвід і можливості компаній у виробництві ефективних систем моніторингу.

ТОВ "НВП "ЕНЕРГО-ПЛЮС" інтенсивно працює над розробкою та впровадженням ефективних систем автоматизованого управління технологією очищення та доочищення комунальних і виробничих стічних вод з використанням SCADA. Це дозволить здійснювати громадський контроль через вільний доступ кожного до первинних результатів їхнього онлайн-моніторингу.

Завдяки власним українським розробкам та технологіям Україна матиме можливість самостійно здійснювати моніторинг та модернізацію підприємств, що дозволить ефективно використовувати кошти та розвивати технологічну галузь.

За  прогнозами наших фахівців повний комплекс заходів на українських підприємствах може зайняти від 2 до 5 років.

Довідка: науково-виробниче підприємство "ЕНЕРГО-ПЛЮС" здійснює діяльність у сфері проектування, розробки, модернізації, установки та обслуговування систем водопідготовки, водопостачання та водовідведення, систем контролю, діагностики та диспетчеризації технологічних установок, об’єктів електротранспорту та комунального господарства.