По-перше. Для чого взагалі порівнювати?
Основний недолік мережевих СЕС - нестабільний графік видачі електроенергії в мережу. Тому об'єкт, що включає сонячну станцію і систему зберігання енергії певних параметрів, може оптимізувати роботу станції та полегшити завдання диспетчеру, а відповідно і вартість цієї технології для всієї енергетичної системи.
Підвищується "гнучкість" об'єкта, здатність контролювати видачу енергії, можливість надавати послуги з регулювання частоти та інші плюшки для енергомережі.
Але ж САРЕХ і експлуатація такого об'єкта трохи інші, ніж у мережевої standalone СЕС. Тому вартість кВт*год має бути іншою. Тільки якою саме??
Дякуючи Євгенію Заретському, який показав, де лежать розрахунки американців щодо таких систем і їх порівняння з іншими технологіями, я можу тепер їх показати і пояснити вам.
LCOE - levelised cost of electricity, приведена вартість електроенергії. Показник по суті показує поточну вартість всіх витрат для виробництва однієї одиниці енергії. Він не ідеальний, але широко використовується для первинного порівняння вартості енергії, виробленої за допомогою різних технологій.
LACE - levelised avoided cost of electricity. Показує, скільки б коштувало мережі згенерувати стільки ж енергії, якщо не ввести в експлуатацію саме такий тип станцій. Іншими словами, це наскільки цінною є технологія для мережі.
Відношення цих двох показників (LACE/LCOE, value/cost) дає загальне розуміння економічної доцільності будівництва нових потужностей кожної технології. Відношення цінності до вартості. Чим вище коефіцієнт, тим кориснішою є технологія.
Отже.
Дані Управління енергетичної інформації США станом на 2021 рік, U.S. Energy Information Administration, Annual Energy Outlook 2022.
Порівняння відношення вартості до цінності енергетичних технологій для проектів, що мають бути введеними в експлуатацію у 2027 році:
Дивимося на картинку:
Гібридні СЕС+система зберігання (solar, hybrid):
Середній LCOE = $49.03 - вартість
Середній LACE = $45.53 - цінність
Середній LACE/LCOE = 0.93
Атомна енергія (advanced nuclear):
Середній LCOE = $81.71 - вартість
Середній LACE = $38.42 - цінність
Середній LACE/LCOE = 0.47
Висновки:
1. Нові атомні блоки оцінюють як відносно дорогі, але ще й такі, що приносять більш ніж вдвічі менше користі енергосистемі.
2. Нові промислові сонячні станції у поєднанні з системами зберігання енергії приносять стільки ж користі системі, як і коштує електроенергія з них.
Тому моя теза залишається в силі:
Економічного сенсу у будівництві нових атомних блоків немає.
ВДЕ (для наземного вітру коефіцієнт 0,88) у поєднанні із системами зберігання енергії чи гнучкою генерацією - значно привабливіший варіант.
Можна говорити про те, що у випадку України з'являться певні відхилення від цих значень. Але тоді показуйте мені ваші розрахунки, прошу.
facebook.com/100001434751940/posts/pfbid032X8P46JyRKVeqwL8QL4omcgsYxckKyiZFrryD7hzcsJjQ5JJ375dWMmVZhB34VWwl/?d=n