Але те, що раніше здавалося "примхою дивакуватого споживача", насправді є цивілізованою європейською практикою. І вже зовсім скоро буде сприйматися і в Україні як звична річ. Адже відсьогодні з магазинів зникають безоплатні пластикові пакети. Їх не видаватимуть “безплатно” ні в аптеках під час пакування ліків, ні в кафе чи інших закладах громадського харчування, коли ви купуєте їжу навинос тощо. В Україні почав діяти перший етап обмежень обігу пластикових пакетів. За порушення заборони підприємства та підприємців штрафуватимуть.
Одразу скажу, що ці вимоги не поширюються на біорозкладні пакети, а також надтонкі пакети, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса, продуктів із них, сипучих продуктів і льоду.
Що дають нововведення?
Нововведення дають змогу зменшити попит на пакети, а отже, знизити рівня засмічення країни.
Не кажу за всіх, але є люди, які звикли набирати в магазинах мотки пластику не тому, що він вкрай потрібен, а про запас. Або ж фасувати в окремі пакетики по одному фрукту, щоб донести це все додому вже у великому пластиковому мішку. Навіщо? Щоб наповнити пакетами відро для сміття, не переймаючись, що з тим пластиком буде далі. А далі – він накопичується на сміттєзвалищі сотні років, забруднюючи довкілля.
Так-от, щоб розв'язати цю проблему, у Туреччині, наприклад, лише за перший рік заборони пластикових пакетів їх використання зменшилось на 75%. Це дало змогу заощадити 150 тисяч тонн пластику.
В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.
Швеція теж ввела податок на пластикові пакети. Ціна на пакети з ручками виросла втричі – в еквіваленті, більше ніж 18 гривень. Шведська агенція з охорони навколишнього середовища оприлюднила статистику: після введення плати на 65% зменшився обсяг продажу пластикових пакетів з ручками. Люди почали приходити до магазинів зі своєю тарою.
Тож заборона безоплатно розповсюджувати пакети — це не зазіхання на чийсь гаманець, а спонукання людей користуватися пакетами лише тоді, коли це дійсно потрібно.
Про ціни
Будьмо чесними: не існує нічого безплатного. Вартість так званих "безоплатних" пакетів завжди закладалася в ціну товару. Незалежно від того, чи брали ми ці пакети, чи ні та в якій кількості, ми платили за них у вартості середнього чека. Відтепер будемо платити лише за те, що використовуємо.
Крім того, не складно порахувати, що користуватися багаторазовою торбинкою і раніше було дешевше і вигідніше, ніж великим пластиковим пакетом. Так, одна така екоторбинка прослужить 3-4 роки та за цей час замінить вам близько 600 пластикових пакетів. Якщо взяти до уваги, що один пакет, який витримує до 7 кілограмів, коштує 2 – 2,5 гривні, то ми економимо не менше 1000 грн. І скільки можна купити багаторазових торбинок на ці гроші? Та чи потрібна буде взагалі вам така їх кількість?
Не варто забувати, що альтернатива пластику – це не лише екоторби. У світі вже придумали біорозкладні пакети, які розкладаються від 1 до 4 місяців. Вони перетворюються на пил, що не шкодить природі. Технологія така, що ці пакети робляться із гранул рослинних компонентів типу крохмалю. І я впевнений, що це якісна альтернатива. А коли є альтернатива – завжди легше відмовлятися від того, що шкодить.
І ще одне, попит завжди породжує пропозицію. Тож на ринку можна очікувати появу ще більше екологічних альтернатив пластиковим пакетам.
Відмова від пластику, чи принаймні зменшення його застосування там, де це можливо, – уже давно не модний тренд, а вимога часу. І ми повинні почати створювати умови, щоб зберегти довкілля, а отже, подбати про своє майбутнє та майбутнє наших дітей. Воно має бути точно без пакетів на деревах та пластикового сміття на узбіччях.