Поточна ставка податку (29 євроцентів/тону) — смішна і виробникам мало що дає, за середньої ціни в ЄС на тону СО2 близько 40-50 євро.

Один із варіантів — підняти податок на СО2, щоб гроші лишались в Україні, а не йшли до ЄС. Тут треба врахувати, що проєкт регламенту прямо забороняє повернення такого податку експортерам.

Підняття податку на СО2 для всіх підприємств — нереальне, бо ж не всі є експортерами. Можливо, варто пропрацювати можливість введення особливого карбонового податку на експорт, тут я не спеціаліст чи таке можливо. Проте повернення такого податку прямо експортерам буде неможливе (див вище), натомість можна фінансувати енергоефективність чи ще щось таке (спеціальний фонд створити). Це не знімає питання зниження маржинальності експорту по таких товарах для самих експортерів.

Регламент також передбачає можливість укладання "секторальних угод" між ЄС та третіми країнами, що також передбачено проєктом ст.9 регламенту. Наразі не ясно що це конкретно може означати, але це може також бути шляхом для того, щоб зберегти гроші тут, як описано вище.