Варто зазначити, що в Україні нині існують заводи, які виробляють біогаз з аграрних відходів, відходів тваринництва, харчової промисловості, сміттєзвалищ тощо. Але біогаз за своїми фізико-хімічними характеристиками не може бути поданий до газових мереж. Біогаз має бути очищений до біометану, тобто вміст СО2, кисню та інших складових біогазу має бути знижений, а рівень метану підвищено до рівня не менше 90%. Але тут виникає певна правова колізія, адже деякі положення українського законодавства, зокрема щодо вмісту кисню, встановлюють більш жорсткі вимоги, аніж європейське законодавство.
Ухвалення відповідного закону про біометан є потужним поштовхом саме в розвитку ринку біометану, адже він є придатним до закачування в газові мережі. Саме газорозподільні мережі є найбільш оптимальним рішенням для додавання біометану в газову систему України.
Що є зараз?
Українські газорозподільні мережі готуються до роботи з біометаном. До прикладу, у Франції більшість біометанових заводів під'єднано саме до розподільчих мереж.
Окрім законодавчої та нормативної сторін, принципово важливим є технічна можливість підключення біометанових заводів до газових мереж. Це питання сьогодні опрацьовують фахівці Регіональної газової компанії (РГК)
Так, Україна нині проходить початковий етап розвитку ринку біометану, коли починають з’являтись виробники саме біометану і постає питання, що із ним робити далі. У цьому питанні якщо говорити про досить великі обсяги виробництва біометану, то найбільш оптимальний варіант подальшого використання біометану – це саме закачування у газові мережі, які фактично будуть готові прийняти перші обсяги біометану вже у 2022 році. Над цим саме і працюють зараз фахівці РГК, надаючи при цьому всім вільний доступ до газорозподільних мереж в частині можливого приєднання, без жодної дискримінації.
Фактично ми створили свого роду one-stop shop, який дозволяє будь-якому інвестору чи бізнесмену звернутись до РГК та прорахувати технічну можливість підключення біометанового заводу, а також порадитись щодо технологічних рішень та подальшого розвитку свого бізнесу в технічній площині.
З якими проблемами можуть стикнутись виробники біометану?
По-перше, це більш низьке споживання природного газу, а, відповідно, і біометану побутовими споживачами влітку – тут показники можуть відрізнятись у 7-10 разів. У той час, як завод із виробництва біометану працює більш-менш стабільним графіком за умови достатнього ресурсу. Тут постає необхідність здійснення ґрунтовних розрахунків стабільної роботи газової мережі за умови підключення заводу із виробництва біометану. Ключове завдання – безаварійне і безперебійне газопостачання усім споживачам, як побутовим, так і непобутовим. Українські газові мережі потребують суттєвої модернізації та редизайну відповідно до реальних потреб споживачів, і тому при розрахунках підключення заводів ми підходимо до питання комплексно та з поглядом на наступні десятиліття.
По-друге, територіальне розміщення заводу із виробництва біометану. Зазвичай, заводи із виробництва біогазу із подальшим виробництвом біометану знаходяться у віддалених від великих міст аграрних регіонах, де споживання природного газу не таке велике, і, відповідно, можуть виникнути певні складнощі із закачуванням усього об’єму виробленого біометану у мережу. Тобто сукупне споживання певного населеного пункту може бути менше, аніж фактичне виробництво біометану та його закачування в мережу. Але і із цієї ситуації є вихід, адже технологічні рішення дозволяють акумулювати певний об’єм біометану або ж використовувати його для власних потреб. Також на етапі будівництва заводу важливо прорахувати подальше підключення до газових мереж з метою закачування біометану, адже поряд може бути населений пункт, залізничні шляхи, інші об’єкти місцевості, які можуть значно ускладнити підключення.
По-третє, технологічне рішення щодо підключення біометанового заводу. Це достатньо нова сфера бізнесу для України і тут відчувається дефіцит кваліфікованих кадрів. Якщо говорити про технологічні рішення для підключення біометанових заводів, то тут також є складнощі із спеціалістами, які зможуть не тільки запропонувати таке технологічне рішення, а й надалі обслуговувати його – для цього необхідно мати відповідні знання, досвід та доступ до технологій. У цьому випадку варто працювати із найкращими світовими виробниками газового обладнання, яке вже пройшло свою апробацію у країнах ЄС та успішно працює протягом багатьох років. РГК володіє цією технічною експертизою та відповідними знаннями і здатна запропонувати найкраще світове рішення для підключення заводів із виробництва біометану – завдяки прямим договорам зі світовими виробниками газового обладнання та постійному процесу навчання і самовдосконалення.