Дніпро стрімко міліє, заростає водоростями, у ньому все менше риби, якість води нижча за всі можливі норми.
Експертний висновок — Дніпру залишилося максимум 20 років. Якщо за цей час не почнуться кардинальні зміни у водній політиці держави — головна річка, символ нації та постачальник води для 70% населення України просто припинить існування.
Що потрібно робити вже і негайно:
1. Повністю заборонити використання фосфатів і фосфанатів у мийних засобах. У 2020 році у Дніпро було скинуто 6000 тонн сполук фосфору. Потрапляючи в річку з каналізації, вони є ідеальним добривом для водоростей. Водорості заболочують річку, забирають із води кисень, через це гине риба, яка розкладається й отруює воду. До прикладу, у Німеччині фосфати в мийних засобах заборонені ще у 1986 році. У нас уряд планує обмежити їх використання лише з 2024 року. Потрібне не обмеження, а повна заборона. І негайно. Часу не лишилося.
2. Ремонт та осучаснення очисних споруд. Приблизно третина стічних вод потрапляє у Дніпро взагалі без жодного очищення. Решта проходить через застарілі очисні, які створювалися на технологіях 70-х років минулого століття.
3. Системне зариблення рослиноїдними видами риб.
4. Поступовий перехід до новітніх технологій землеробства, які мінімізують змив пестицидів у водойми та оптимізують використання води для зрошення.
Це першочергові кроки, які законодавцям та урядовцям треба робити негайно. Але стратегічно треба вже думати, що робити з каскадом водосховищ, який перетворив річку на фактичну мережу озер.