Помірні витрати і економія

Важлива перевага СЕС для власного споживання в порівнянні з традиційними джерелами енергії та іншими ВДЕ — порівняно невеликі капітальні та операційні витрати. Доступна вартість устаткування, проста і надійна технологія, а також відсутність витрат на підключення до мережі роблять установку СЕС доступною для середнього або навіть малого підприємства. На сьогоднішній день в Україні капітальні витрати на установку СЕС для власного споживання знаходяться в діапазоні від 550 до 750 доларів на 1 кВт встановленої потужності інверторів. При цьому важливо розуміти, що тренд на зниження вартості обладнання для СЕС продовжиться, і в найближчі кілька років цей показник може стати істотно нижчим.

Мінімізувати капітальні витрати допомагає і простота встановлення обладнання. У більшості випадків СЕС не вимагають виділення спеціального додаткового місця: вони розміщуються на дахах виробничих будівель або порожніх ділянках землі на території підприємства. Ще один фактор зниження витратної частини — відсутність потреби підключення до мережі і отримання цілої низки дозвільних документів. В результаті швидка установка і простота оформлення дозволяють запустити сонячну електростанцію всього за кілька місяців.

Що стосується операційних витрат, то для СЕС вони мінімальні в порівнянні з іншими видами відновлюваної енергії. Устаткування СЕС має високу надійність і довговічність (термін експлуатації сонячних панелей складає 25 років і більше, інверторів — до 10 років) і тому вимагає мінімального обслуговування. Наприклад, обслуговування дахової СЕС потужністю 100 кВт може забезпечити штатний електрик підприємства після відповідного навчання.

В результаті невисокі капітальні та операційні витрати дозволяють досягти привабливих економічних показників проектів СЕС для власного споживання.

Що це означає для конкретного підприємства?

Уявімо, що на підприємстві є будівля або декілька будівель з вільною площею даху 600 м2. Компанія вирішує встановити на даху сонячну електростанцію потужністю 100 кВт (за встановленою потужністю інвертора). При використанні високоякісного обладнання вартість такого проєкту складе близько 65 тис. доларів. При цьому річна економія енерговитрат за рахунок власної генерації електроенергії складе близько 15 тис. доларів на рік, що дозволить підприємству повністю окупити інвестиції в СЕС за 4,5 роки. В наступні роки підприємство зможе виробляти електроенергію практично за нульовою вартістю, оскільки операційні витрати СЕС для власного споживання дуже низькі. Крім того, використовуючи "чисту" сонячну енергію, підприємство суттєво покращує екологічну ситуацію. Навіть СЕС такої невеликої потужності дозволить знизити викиди парникових газів в обсязі понад 80 тонн на рік, що, згідно з методологією IFC, еквівалентно річним викидам парникових газів від 10-ти дизельних автомобілів з пробігом 45 тис. км на рік кожен.

Незважаючи на те, що проєкти СЕС не вимагають значних капітальних витрат, найчастіше у невеликій компанії може не бути необхідних коштів для реалізації такого проєкту. У цьому випадку має сенс розглянути можливість залучення банківського фінансування. Останнім часом вже кілька великих українських банків почали пропонувати програми кредитування СЕС для власного споживання, зокрема в рамках держпрограми підтримки малого та середнього бізнесу "5-7-9%". При існуючих умовах термін окупності проекту по установці СЕС з використанням банківського кредиту може скласти близько 5 років в залежності від регіону та специфіки проєкту. При цьому обслуговування кредиту може бути повністю покрито за рахунок одержуваної підприємством економії енерговитрат.

Якому бізнесу підійде?

Установка СЕС для власного споживання доцільна насамперед для підприємств, де є стабільне споживання електроенергії в денний час, а режим функціонування підприємства передбачає роботу в будні і вихідні дні, а також є вільна площа для розміщення сонячних панелей. При цьому найбільший економічний ефект від власної СЕС отримають компанії, для яких тариф на електроенергію перевищує 3 грн/кВт*год.

Таким чином, сонячні електростанції для власного споживання можуть бути затребувані в самих різних сегментах малого, середнього та великого бізнесу — на підприємствах харчової промисловості, роздрібної торгівлі, складах і логістичних центрах, офісних центрах, сільськогосподарських підприємствах, готелях і базах відпочинку. Так, за оцінками IFC, тільки в секторі роздрібної торгівлі потенціал встановлення СЕС для власного споживання на найближчі десять років оцінюється на рівні 1-1.5 ГВт встановленої потужності, що потребують інвестиції в розмірі від 700 млн до 1 млрд доларів.