Для порівняння. До цього часу ЄС планує виділити на екомодернізацію промисловості близько 1 трильйона, ви не помилилися, трильйона євро.

Українська держава не фінансує бізнес.

Влада уникає дискусій на цю тему. Мабуть, сподіваючись, що бізнес запровадить необхідні технології за свій рахунок. Але це дорого, а промисловці повною мірою відчувають наслідки економічної кризи.

Бізнес запропонував державі вихід: створити Фонд декарбонізації. Наповнювати його за рахунок 50% надходжень від екологічного податку, а кошти спрямовувати на фінансування проєктів екомодернізації. Щоб акумулювати більше, бізнес погодився підвищити ставку екологічного податку з 10 до 30 грн за тонну викидів СО2. Влада почула тільки друге речення, а ідею створити Фонд вирішила не помічати.

За 2011-2020 роки надходження від збору екологічного податку склали 14,6 млрд грн. З них 11,3 млрд грн безвісти розчинилися в бюджетах всіх рівнів. Гроші йшли на що завгодно, тільки не на фінансування екопроєктів. У 2019-му ставку податку збільшили майже в 25 разів. Однак ніякої користі для екології це не дало. Цифри показують: Україна може акумулювати кошти від екоподатку. Але їхнє нецільове використання залишається головною проблемою декарбонізації.

Створення Фонду декарбонізації — єдина реальна можливість для України виконати міжнародні зобов'язання. Фонд має запрацювати вже в бюджеті 2022 року. Інакше наші експортери промислової продукції зазнають серйозних втрати на європейському ринку. Адже вже з 2023 року ці фірми зіткнуться з новим вуглецевим митом ЄС — CBAM.