Речь пойдет о проекте закона №5611 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо енергетичної утилізації відходів", который был зарегистрирован 03.06.21. Документ, цель которого урегулировать вопросы производства и использования SRF и RDF, как возобновляемого топлива.
Введем немного в курс дела, что же такое SRF и RDF.
- RDF (Refuse Derived Fuel) — топливо, которое состоит из оставшихся после сортировки отходов. В основном это хвосты самой калорийной части отходов — пластика.
- SRF (Solid Recovered Fuel) — топливо, полученное из твердых отходов, с химическим составом и физическими свойствами, удовлетворяющими требованиям потребителя.
- SRF — соответствует конкретной спецификации, установленной потребителем и может заменять уголь, газ и др. виды топлива с установленными показателями (RDF — не однороден, и поэтому калорийность у него измеряется от и до).
В Украине давно пора урегулировать данный вопрос, т.к. часть отходов (пластик) можно сжигать на цементных заводах или печах ТЕЦ, а не захоранивать. И совсем понятно, что появился данный проект, который должен решить данный вопрос. Тем более, что основная цель — это реформа системы управления отходами. Но если вчитаться внимательно в проект закона, который внесен комитетом энергетики и ЖКУ, то возникают некоторые вопросы.
Начнем с терминологии:
"відновлюване паливо з відходів (SRF, RDF) – тверде паливо, виготовлене з відходів, з яких вилучено небезпечні відходи, що відповідає вимогам технічних регламентів, а також гранули та брикети, вироблені з відходів".
Вроде бы все правильно, но технических регламентов никто не видел, а вот, что пишется в пояснительной записке:
"SRF складається переважно з біологічних відходів і являє собою гомогенну суху сировину з низьким вмістом небажаних домішок, придатну для складування."
Биологические отходы – это остатки тканей и органов, образованных в процессе медицинской деятельности, а также гибели различных видов животных и птиц и переработки материалов животного происхождения. ??????
Возможно авторы что-то перепутали? А кто Автор?.. Может кто-то подскажет?
Идем дальше: дополнить У Законі України "Про альтернативні види палива"
"Органи місцевого самоврядування забезпечують сприяння суб'єктам господарської діяльності, які здійснюють:
- в межах відповідної території, насамперед на полігонах побутових відходів (сміттєзвалищах), будівництво і експлуатацію підприємств (установок) з виробництва відновлювальних видів палива з відходів (SRF, RDF), його спалювання з виробленням електричної і теплової енергії для забезпечення потреб територіальних громад, шляхом пріоритетного надання в довгострокове користування (оренду) земельних ділянок, допомоги в отриманні необхідних дозволів і погоджень, надання на поворотній або безповоротній основі фінансової допомоги з місцевого бюджету в порядку і розмірах, що встановлюється відповідною радою;
- виробництво теплової та електричної енергії з використанням відновлюваного палива з відходів (SRF, RDF), в укладенні із суб’єктами господарювання комунальної форми власності, а також бюджетними установами і організаціями, прямих договорів на постачання теплової і електричної енергії на період 10 і більше років".
Местные органы самоуправления обеспечивают, приоритетно предоставляют, помогают в получении необходимых разрешений и согласований, предоставляют финансирование, прямые договора на поставку ээ на 10 лет.
МОС отдают в рабство компаниям по сжиганию отходов на 10 лет, еще и доплачивают за это? Я вам сейчас приведу в пример статью 37 из закона 2207-1Д "Про взаимодействие между МОС и ОРВВ":
- Організація приймання та збирання видів відходів, на які розповсюджуються системи розширеної відповідальності виробника, забезпечується організаціями розширеної відповідальності виробників у взаємодії з органами місцевого самоврядування.
- Органи місцевого самоврядування сприяють організаціям колективної розширеної відповідальності виробників та організаціям індивідуальної розширеної відповідальності виробників в організації приймання та збирання відходів на їх території.
- Органи місцевого самоврядування та організації колективної розширеної відповідальності виробників, організації індивідуальної розширеної відповідальності виробників укладають договори, в яких, зокрема, врегульовуються...
Чувствуете разницу в стиле? Мы слушали на форуме: Украина 30 спикеров, которые рассказывали как важен РОП в новой системе управления отходами, но мне кажется, что сравнивая два проекта — сжигать, включительно биологические отходы, под видом SRF, явно более интересно.
Ну и последнее:
"Гарантований покупець зобов’язаний купувати електричну енергію, для виробництва якої використовується відновлюване паливо з відходів (SRF, RDF), у разі коли така електрична енергія не реалізована на умовах двосторонніх договорів або на організованих сегментах ринку електричної енергії, за середньозваженою аукціонною ціною попереднього року, за якою гарантований покупець купує електричну енергію у виробників, що виробляють електричну енергію з біомаси та біогазу, а у разі її реалізації за ціною, нижчою ніж середньозважена аукціонна ціна попереднього року, відшкодовує різницю між зазначеною аукціонною ціною та ціною продажу обсягів електричної енергії, реалізованих такими виробниками за двосторонніми договорами або на організованих сегментах ринку електричної енергії."
Основными потребителями SRF и RDF в Европе являются цементные заводы, так как они используют это топливо не только для сжигания, но и их золу как добавку в клинкер. Т.е. это безотходное использование данного топлива. Почему решили пойти по пути использования топлива для производства ээ, когда в Украине много цементных заводов, которые нуждаются в таком топливе — вопрос.
Это еще раз говорит о том, что в нашей стране у власти полностью отсутствует план, стратегия, та даже понимание, что делать и как поступать в сфере обращения с отходами.
Пусть каждый сделает вывод самостоятельно.