У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про збереження особливо цінних природних водойм Shutterstock

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про збереження особливо цінних природних водойм

Зоряна Бердник

Документ розробили за участі громадських екологічних і правозахисних організацій та наукових установ

У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт, який передбачає збереження цінних ділянок природних водойм і водотоків та прилеглих до них територій як "еталонних".

Законопроєкт №5413 внесли в Раду 21 квітня 2021 року.

Законопроєкт розроблено за участі громадських екологічних і правозахисних організацій, а також наукових установ, а саме: WWF-Україна, Інституту гідробіології НАН України, державної установи "Інститут еволюційної екології НАН України", громадської організації "ЕкоПраво-Київ" та інших.

Мета — збереження у природному стані унікальних ділянок природних водойм та водотоків, що не зазнали антропогенного впливу або тих, де такий вплив є незначним (тобто ділянок річок, що наближені до референційних (еталонних) умов та відповідають класу екологічного стану масиву поверхневих вод "відмінний"), а також гармонізація національного природоохоронного законодавства із міжнародними нормами та природоохоронним законодавством Європейського Союзу.

Що передбачає:

  • введення в національне законодавство окремої правової категорії "особливо цінна ділянка природних водойм і водотоків";
  • визначення мінімальної ширини прибережної захисної смуги для особливо цінних ділянок природних водойм і водотоків;
  • встановлення вимог щодо визначення належності територій та об’єктів до особливо цінної ділянки природних водойм і водотоків;
  • встановлення особливого правового режиму її охорони та використання.

Зазначається, що ухвалення законопроєкту не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

На сторінці організації WWF-Україна у Facebook додають, що ухвалення зареєстрованого проєкту закону також сприятиме збереженню і відновленню біорізноманіття та збільшенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду України

"В Україні залишилося дуже мало природних водойм і водотоків, що не зазнали втручання людини та мають відмінний екологічний стан. <…> Вони є природним середовищем існування червонокнижних видів флори і фауни", — сказано в повідомленні організації.

У пояснювальній записці до документа також зазначається, що збереження цих особливих ділянок природних водойм і водотоків та прилеглих до них територій має велике національне та міжнародне природоохоронне значення.

Законопроєкт підтримали голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко та голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду Юлія Овчинникова.

Раніше ЕкоПолітика розповідала про п'ять найбільш резонансних законопроєктів, що стосуються охорони довкілля, які мають бути проголосовані 2021 року.

Читайте також
Екокомітет підтримав оновлення Програми розвитку мінерально-сировинної бази України
Екокомітет підтримав оновлення Програми розвитку мінерально-сировинної бази України

Однією з її цілей є зменшення залежності України від імпорту мінеральних ресурсів та збільшення експортного потенціалу країни 

Законопроєкт №12180 про відходи видобувної галузі потребує доопрацювання, – ЄБА
Законопроєкт №12180 про відходи видобувної галузі потребує доопрацювання, – ЄБА

При підготовці документа до другого читання законотворці проігнорували правки депутатів, профільних асоціацій та фахівців 

Екокомітет підтримав законопроєкт №12180 про відходи видобувної промисловості
Екокомітет підтримав законопроєкт №12180 про відходи видобувної промисловості

Правки депутатів, профільних асоціацій та фахівців при підготовці документа до другого читання не були враховані