Інформпростір навесні 2026 року ряснів повідомленнями про загибель або поранення чорноморських дельфінів. За спостереженнями науковців, для цих тварин цьогорічна весна, а особливо травень, стала найбільш смертельною після 2022 року. Причина, як завжди, не одна, але прямо пов’язана з агресією росії.
Про це розповів керівник наукового відділу Національного природного парку "Тузлівські лимани" Іван Русєв у Facebook.
Жорстокі факти
У травні в акваторії Криму та Новоросійська було зафіксовано багато викидів дельфінів на берег – як контужених, так і вже загиблих. Дослідники з рф на основі аналізів крові тварин та ультразвукового обстеження констатували системні ураження органів.
"В обстежених китоподібних виявлено ознаки вираженої інтоксикації та ураження органів шлунково-кишкового тракту: судоми, сильний больовий синдром, втрата координації, виснаження та зневоднення, прискорене поверхневе дихання, критичні порушення роботи печінки та підшлункової залози (гепатит, гострий панкреатит)", – наводить цитату науковець.
Того ж місяця тварин масово знаходили й на території нацпарку "Тузлівські лимани" в Одеській області.
Ілюзія спасіння
Іван Русєв говорить, що насправді надія на те, що повернення дельфіна у море рятує його, є марною. Може здаватися, що тварини активізуються і жваво упливають вглиб акваторії. Проте часто це не більше ніж втеча від стресу – перебування на березі та контакту з людьми.
"Як тільки введена вами будь-яка терапія або просто винос тварини на глибину трохи знімає перший гострий шок, у тварини спрацьовує дикий інстинкт виживання – бігти у відкрите море, до зграї рідних. Це може бути так званий "ефект удаваного покращення" на адреналіні", – розповів представник нацпарку.
У випадку, якщо органи вже зазнали критичних уражень, така поведінка може виявитися останнім сплеском сил дельфіна. Проте Іван Русєв все одно наголошує на гуманності такої допомоги, адже люди дають тваринам вибір піти в море, навіть якщо там вони загинуть.
Вбивча синергія
За словами науковця, чорноморські дельфіни зазнали комплексного впливу кількох чинників, які разом спрацювали на винищення цих істот.
Ключові фактори:
- Хімічний. Через витоки нафтопродуктів у тварин виникає токсичний мазутний гепатит, нефрит та панкреатит. Також акваторія зазнає підвищеного забруднення азотом, нітратами та фосфатами. Через удари ворога до води неодноразово потрапляла олія, а бойова техніка додає у воду мастила, важкі метали та полімери.
- Акустичний. Сонари, вибухи, пуски ракет дезорієнтують дельфінів та завдають їм контузії.
ЕкоПолітика раніше повідомляла, що у Чорному морі за перший рік війни загинули понад 50 тис. дельфінів.
За останні пів року спостерігалося два масштабні витоки соняшникової олії до морських вод. В обох випадках причиною стали удари росії по портовій інфраструктурі в Одеській області.