Про експлуатацію ЧАЕС після аварії
Чорнобильська атомна станція припинила генерацію вже доволі давно, але сам по собі об’єкт існує. Йдеться про будівлі, реактори, конструкція, яка була побудована, коли станція експлуатувалася, є. Тому під терміном "зняття станції з експлуатації" мається на увазі наше цільове завдання: до 2064 року ми маємо довести ці об’єкти до стадії так званої "бурої плями". Це означає, що ми маємо максимально розібрати всі конструкції, які наразі забруднені радіацією після аварії, і утилізувати їх.
Про сховища відпрацьованого ядерного палива
В нас є два об’єкти: СВЯП-1 та СВЯП-2. Тобто йдеться про сховища відпрацьованого ядерного палива мокрого типу, яке існує на Чорнобильській станції, та сухого типу, яке було побудоване і, я думаю, що 26 квітня ми отримаємо рішення про його введення в промислову експлуатацію.
На централізоване ядерне паливо не будуть завозитися відходи з Росії, більше того, вони і на СВЯП не будуть завозитися. Це інший об’єкт – сховище проміжного зберігання високоактивних відходів, перероблених в Росії.
Про створення промислового екокластера на території зони відчуження
Існує наша спільна з Офісом президента ідея створення промислового екокластера в зоні відчуження. Тобто на території спеціального промислового використання в нас є мрія створити комплекс підприємств з переробки різного типу відходів, який зможе вирішити проблеми, які є в Україні в сфері поводження з відходами. Йдеться не лише про побутові, але й небезпечні, медичні відходи, відходи хімічної промисловості.
Ми будемо будувати там найсучасніший переробний комплекс. Хочемо залишити після своєї каденції такі об’єкти, за які нам не буде соромно перед нащадками.
Наразі ми стартуємо з Києвом, з КМДА ми підемо в цей проєкт. Я впевнений, що на етапі перших кроків техніко-економічного обґрунтування в нас вже з’явиться цікавість міжнародних партнерів.