Бюро Постійного комітету Бернської конвенції розкритикувало рішення української влади про надання частини території Смарагдової мережі для будівництва Національного військового меморіального кладовища..
Про це повідомили активісти ГО "Мархалівка. Підтримка" у Facebook. Вони опублікували лист, який цей європейський орган Ради Європи надіслав до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Його копію також отримала скаржниця – екоактивістка, членкиня цього громадського об’єднання Вікторія Чеченкова.

Фото: facebook.com/profile.php?id=61557935170719.

Фото: facebook.com/profile.php?id=61557935170719.
Бюро повторно розглянуло скаргу щодо вирубки Мархалівського лісу на території Смарагдової мережі з урахуванням останніх поданих звітів органів влади та активістів. Його члени відзначили наступне:
- Бюро висловлює солідарність з українським народом та запитує, чому влада вирішила створити військове кладовище на території Смарагдової мережі.
- На думку європейських посадовців, розмір земельної ділянки, виділеної під кладовище, не може виправдати ані знищення захищених біотопів, ані відсутність обов'язкової оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВД) для цього проєкту, і вимагає негайно зупинити розчищення території.
- Бюро запропонувало владі визначити альтернативні земельні ділянки за межами Смарагдової мережі для створення військового кладовища та залучити скаржника, а також інші зацікавлені сторони до розробки проєкту та провести оцінку впливу на види, які потенційно можуть постраждати від створення кладовища.
- Європейські чиновники також поцікавилися, як влада планує виконати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2025 року у судовій справі №320/33830/24 про визнання недійсною та протиправною постанови Кабінету міністрів України №225, яка дозволила будівництво кладовища, і запитали, чи має намір влада оскаржити це рішення.
- У випадку, якщо влада все ж таки вирішить продовжити будівництво на обраній ділянці, Бюро попросило представити детальний план пом'якшення наслідків, з поясненням конкретних заходів.
- Також посадовці просять надати додаткову інформацію про небезпечні дерева та ділянки, на які впливає розчищення території.
Постійний комітет закликав українську владу надіслати звіт про прогрес, включно з вищезазначеною інформацією та будь-якими іншими відповідними оновленнями, та встановив для нього дедлайн до 31 липня цього року.
Також посадовці ЄС просять активістів надати свій оновлений звіт по ситуації.
“Закликаємо Президента та Уряд негайно зупинити підготовчі роботи, виконати рішення суду і поважати природу, права людей і європейські зобов’язання”, – наголосили у ГО "Мархалівка. Підтримка".
Нагадаємо, 18 березня ЕкоПолітика розповідала про підозру екоактивістів щодо того, що Міндовкілля хоче вилучити Мархалівський ліс зі Смарагдової мережі. Також активісти спіймали Міндовкілля на брехні Європі про рубки у цьому лісовому масиві.
Пізніше у КЕКЦ звинувачували Кабмін у фальсифікаціях для виключення Мархалівського лісу зі Смарагдової мережі.
Цьому передували три виграні екоактивістами та громадськістю суди проти Кабміну та Київської обласної військової адміністрації. Ось хронологія:
- 25 вересня 2024 року Київський окружний адміністративний суд визнав незаконною постанову уряду України №225, яка дозволила проводити масові рубки Мархалівського лісу поблизу Києва під військове меморіальне кладовище.
- 16 січня цього року Шостий апеляційний адміністративний суд також підтвердив протиправність згаданої постанови. На початку лютого ми повідомляли, що попри заборону суду у Мархалівському лісі тривають рубки.
- 6 березня ЕкоПолітика інформувала про те, що Київський окружний адміністративний суд визнав незаконним розпорядження Київської обласної військової адміністрації про виділення території Мархалівського лісу під Національне військове меморіальне кладовище. Це був вже третій судовий розгляд, який завершився на користь захисників лісу.
Наприкінці квітня екоактивісти попереджали про те, що Міністерство у справах ветеранів підготувало проєкт нової постанови Кабінету міністрів України щодо робіт на території Мархалівського лісу, аналогічну визнаній незаконною постанові №225.