Суд відкрив справу проти ДП "Ліси України" за відмову у захисті пралісів "Шипоту" facebook.com/ekosphera.ua

Суд відкрив справу проти ДП "Ліси України" за відмову у захисті пралісів "Шипоту"

Ганна Велика

Прокладання лісівниками дороги через праліс і його буферну зону викликало значний суспільний резонанс, а профільне міністерство досі його ігнорує 

Київський окружний адміністративний суд відкрив провадження щодо визнання протиправною відмови державного підприємства “Ліси України” у погодженні створення пралісової пам’ятки природи загальнодержавного значення "Праліси лісництва “Шипот”".

Про це повідомили у WWF-Україна.

Тепер суд має зобов`язати підприємство погодити створення відповідної території природно-заповідного фонду.

Що стало причиною скандалу

У квітні WWF-Україна провели аналіз супутникових знімків та підтвердили факт прокладення дороги через виділи 1-2 кварталу 3 лісництва “Шипот”. Перевірка, яку провели представники Державної екологічної інспекції та прокуратури, виявила на ділянці 0,5 га 114 пнів свіжозрубаних дерев бука віком до 200 років.

Ці локації належать до пралісів та їхніх охоронних зон, тому будь-яке будівництво на цій території заборонене. Лісівники про це знали, адже у 2019 році директор ДП “Перечинське лісове господарство” підписав офіційний висновок, який підтверджує приналежність цих територій до пралісів. Але попри це рубки у цих виділах провели.

Як відреагували природоохоронні організації

У WWF-Україна розповіли, що після виявлення порушення вони офіційно звернулися до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства лісових ресурсів України, ДП "Ліси України" та Офісу Генерального прокурора. Природоохоронці також залучили ЗМІ та інші міжнародні організації для розголосу інциденту.

Станом на 30 квітня:

  • Закарпатська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 246 – незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах;

  • Західне міжрегіональне управління лісомисливського господарства звернулось до філії “Карпатський лісовий офіс” щодо анулювання виданих управлінням лісорубних квитків;

  • за ініціативи WWF-Україна питання порушення екологічного права в Україні на прикладі рубки для будівництва дороги додатково включили до програми на засіданні Робочої групи з питань сталого управління лісами Карпатської конвенції, що відбулося  28-29 квітня 2025 року у Братиславі (Словаччина). Представники організації озвучили свої пропозиції щодо запобігання подібним випадкам;

  • Всесвітній фонд природи WWF-Україна офіційно подав скаргу до SGS (компанії з інспекційних послуг, експертизи, тестування та сертифікації) щодо порушень принципів та критеріїв FSC-сертифікації Ужгородським надлісництвом.

“Сподіваємось, такі грубі порушення природоохоронного законодавства та нехтування участі громадськості у прийнятті рішень призведуть до позбавлення сертифіката Ужгородського надлісництва”, – говорять в організації.

Варто нагадати, що екоактивісти, природозахисні громадські організації та журналісти завчасно попереджали про можливі порушення з боку лісівників. Повідомлення у ЗМІ про початок підготовчих рубок для будівництва дороги у кварталах Лютянського лісництва філії "Ужгородське лісове господарство", де ростуть праліси, з’явилися ще місяць тому. Також про незаконність таких робіт заявляли природоохоронні організації та екологи.

8 квітня стало відомо, що від будівництва постраждали ареали червонокнижних підсніжників, а вже 15 квітня з’явилася інформація, що й праліси пішли під сокиру.

Про те, що ДП "Ліси України" двічі відмовило їм у погодженні створення пралісових пам’яток природи загальнодержавного значення попри наявність усіх необхідних наукових обґрунтувань та висновків, у WWF-Україна повідомляли ще у листопаді минулого року. Вони закликали державне підприємство перестати блокувати надання відповідного природоохоронного статусу майже 2 тис. га найцінніших лісів Закарпатської та Івано-Франківської області.

Читайте також
Прокуратура відкрила справу про знищення пралісів у "Шипоті", а Міндовкілля й досі мовчить
Прокуратура відкрила справу про знищення пралісів у "Шипоті", а Міндовкілля й досі мовчить

Нахабність лісівників та байдужість профільного міністерства виходять на новий рівень

На Прикарпатті активісти фіксують масштабні безконтрольні рубки лісу 
На Прикарпатті активісти фіксують масштабні безконтрольні рубки лісу 

Лісівники запевняють, що численні перевірки порушень не виявили

Вирубка пралісів заради дороги у "Шипоті": лісівники відреагували на скандал
Вирубка пралісів заради дороги у "Шипоті": лісівники відреагували на скандал

Але про деякі порушення вони вирішили просто промовчати

У ЄС спрощують регламент про вирубку лісів: які зміни передбачені
У ЄС спрощують регламент про вирубку лісів: які зміни передбачені

Документ набуде чинності наприкінці цього року