4 державних наукових інститути отримають сумарно 2,33 млн грн на проведення досліджень змін у водному балансі внаслідок спустошення російськими терористами Каховського водосховища та обґрунтування доцільності його відновлення.
Про це пишуть розслідувачі сайту “Наші гроші” з посиланням на дані у системі "Прозорро".
Хто отримає ці кошти
За інформацією “Наших грошей”, у березні Український гідрометеорологічний інститут Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Національної академії наук України за результатами тендерів уклав чи планує укласти угоди про послуги з виконання науково-технічної роботи з такими інститутами:
1. Інститут геологічних наук Національної академії наук України:
- Сума – 574 тис. грн.
- Науково-технічна робота – "Оцінка впливу знищення Каховського водосховища на підземні води та розроблення рекомендацій щодо використання підземних вод для покриття дефіциту водогосподарського балансу басейну Нижнього Дніпра в умовах відсутності Каховського водосховища та кліматичних змін".
2. Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України:
- Сума – 573 тис. грн.
- Науково-технічна робота – "Розроблення економічного аналізу для суббасейну Нижнього Дніпра без Каховського водосховища, а саме аналізу водокористування та розроблення прогнозів темпів зміни обсягів використання води основними користувачами та оцінки економічних наслідків реалізації різних сценаріїв водокористування за умов відновлення/не відновлення водосховища з урахуванням воєнного стану".
3. Інститут гідробіології Національної академії наук України:
- Сума – 600 тис. грн.
- Науково-технічна робота "Розроблення рекомендацій щодо забезпечення екологічного cтоку для збереження біорізноманіття та забезпечення належного екологічного стану масивів поверхневих вод Нижнього Дніпра".
4. Інститут водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України:
- Сума – 581 тис. грн.
- Науково-технічна робота "Оцінка водозабезпеченості для питних потреб населення Південно-Східних регіонів України до і після руйнування греблі Каховської ГЕС для обґрунтування доцільності відновлення водосховища".
Конкурентів, які б боролися з науковими інститутами за отримання цих замовлень, не було – на тендери більше ніхто не прийшов.
Всі згадані науково-технічні роботи установи мають виконати до кінця 2026 року.
Звідки надійдуть гроші
Дослідження профінансують за рахунок коштів із державного бюджету через Міністерство освіти і науки України за програмою "Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, наукова і науково-технічна діяльність закладів вищої освіти та наукових установ".
Як писала ЕкоПолітика на початку грудня 2024 року, у 94% проб ґрунту з дна колишнього Каховського водосховища дослідники виявили перевищення гранично допустимих концентрацій важких металів. Основними забрудниками вони назвали миш’як, свинець, стронцій та цинк.