На полігоні в Малашівцях, що під Тернополем, запрацювала перша в області сучасна станція дегазації загальною потужністю 659 кВт.
Станція дасть змогу скоротити кількість шкідливих викидів в атмосферу, повідомляють у пресслужбі Тернопільської міськради. Так, за допомогою установки біогаз шляхом спалювання перероблятимуть на "зелену" електроенергію.
Станція функціонує на австрійському обладнанні Jenbacher, яке використовується в біогазових проєктах у всій Європі. Компанією-підрядником, що здійснюватиме дегазацію полігонів, стала ТОВ "Біогаз Енерджі – Тернопіль". Зазначається, що сьогодні в проєктному портфелі "Кліар Енерджі Груп" понад 15 працюючих станцій дегазації в Україні.
Екологічні переваги станції дегазації: Завдяки станції жителі громади отримають безпечне від біометану сміттєзвалище. На Малашовецькому сміттєзвалищі накопичено понад 14 млн м3 відходів. З цієї маси під час розкладання органічних відходів утворюється вогненебезпечний газ – метан. Але завдяки станції дегазації звалищний газ, замість того, щоб потрапляти в навколишнє середовище, буде перетворено в електроенергію.
Економічні переваги станції дегазації: Як зазначив генеральний директор "Кліар Енерджі Груп" Андрій Гріненко, окрім безпеки довкілля, станція буде виконувати також економічну функцію. Станція дегазації – це не тільки податки до місцевого бюджету, а й нові робочі місця. Експлуатація станції не потребуватиме витрат з місцевого бюджету. І найголовніше, з небезпечного газу буде генеруватися "зелена" електрика, яку будуть продавати за зниженим "зеленим" тарифом.
Додамо, що екологічне вдосконалення роботи сміттєзвалища під Тернополем триває вже декілька років. Із 2019 року на тернопільському сміттєзвалищі запрацювала сміттєсортувальна лінія, у результаті роботи якої зменшується обсяг твердих побутових відходів, що вивозяться на сміттєзвалище. Важливо, що з місцевого бюджету також не витрачаються кошти на утилізацію твердих побутових відходів на Малашовецькому сміттєзвалищі.
Довідка. Станція дегазації - це фактично міні-ТЕС, яка відкачує шкідливий газ метан і далі по трубах транспортує до газових фільтрів, а потім спалює для виробництва електроенергії. Згенерована електроенергія подається у загальну. Уперше в Україні на Малашовецькому полігоні буде застосовуватися змішаний вид відбору метану (вертикальні та горизонтальні свердловини). Для надійності процесу на станції встановлено австрійське обладнання Jenbacher, яке використовується в біогазових проєктах по всій Європі.
Нагадаємо, що Міністерство енергетики України винесло пропозицію звільнити від сплати екоподатку енергію з біопалива.
Раніше ЕкоПолітика розповідала про чотири важливих для біоенергетики законопроєкти, які має розглянути Верховна Рада у 2021-му. Зокрема, йдеться про скасування податку на СО2, електронну систему торгівлі твердим біопаливом, розвиток ринку біометану та підтримку енергетичних рослин.