Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України оприлюднило проєкт постанови Кабінету міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2023 р. № 1137", який передбачає збільшення терміну дійсності декларацій про поводження з відходами з 9 до 15 місяців.
Проєкт постанови та пояснювальну записку до нього відомство опублікувало на своєму сайті.
Бачимо, що чиновники міністерства відреагували на критичні зауваження фахівців щодо проблем з отриманням дозвільних документів у сфері поводження з відходами. Вони пропонують уряду продовжити термін дії отриманих раніше декларацій ще на пів року.
Варто зауважити, що дія цієї постанови не поширюється на господарську діяльність з управління небезпечними відходами.
У Міндовкілля зазначили, що даний проєкт постанови покликаний забезпечити належне виконання положень Закону України "Про управління відходами" суб’єктами господарювання, які здійснюють операції з оброблення відходів в умовах збройної агресії російської федерації.
Нагадаємо, Кабмін вже продовжував термін поданих декларацій про відходи. Так, на початку червня уряд пролонгував дійсність цих документів на 4 місяці – до 9 жовтня 2024 року.
Як писала ЕкоПолітика раніше, така необхідність виникла через значні складнощі із впровадженням реформи з управління відходами в Україні. Зокрема, через те, що після прийняття у червні 2022 року рамкового закону №2320-IX “Про управління відходами” Кабінету міністрів України та профільному міністерству знадобилося більше ніж півтора року, аби розробити та затвердити Порядок видачі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів. Тому підприємці, які працюють у даній сфері, просто фізично не встигли отримати нові документи – декларації про поводження з відходами.
У липні ми давали позицію екологів, які заявляли, що 90% норм закону про відходи – мертві. Вони звернули увагу чиновників та громадськості на катастрофічну ситуацію із дозволами на здійснення операцій з оброблення відходів. Фахівці наголосили, що після завершення 9 липня 2024 року чергового перехідного періоду, передбаченого Законом України "Про управління відходами", у Реєстрі дозволів на здійснення операцій зі змішаними побутовими відходами було тільки 2 суб’єкти замість потенційних 794 суб’єктів.
Це наочно ілюструє другу суттєву проблему у реформуванні галузі поводження з відходами – надзвичайно повільний темп видачі зацікавленим підприємствам дозвільних документів нового зразка. ЕкоПолітика порахувала, що на ліцензування всіх українських компаній, які обробляють небезпечні відходи, знадобиться ще 5 років, якщо Міндовкілля не пришвидшиться у видачі необхідних документів.
На початку жовтня бити на сполох через цю проблему почали в Асоціації професіоналів довкілля. Спеціалісти заявили, що через несвоєчасну підготовку та прийняття нормативно-правових актів до Закону України №2320-IX “Про управління відходами”, а також через вкрай повільний темп видачі дозволів Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, 92% компаній, які мають ліцензії на поводження з небезпечними відходами, 10 жовтня їх втратять і сфера утилізації небезпечних відходів буде паралізована.