Екологи попередили про систематичні проблеми з дозволами на надрокористування

Екологи попередили про систематичні проблеми з дозволами на надрокористування shutterstock

Ганна Велика

Виявилося, що іноді вони загрожують стабільному водопостачанню для сотень тисяч українців

Фахівці Асоціації професіоналів довкілля (PAEW) звернулися до Міндовкілля з офіційним запитом щодо систематичних порушень при проведенні аукціонів та видачі дозволів на користування надрами. Як приклад вони навели випадок надання ТОВ “Массив Плюс” спецдозволу для видобування піску з дна санітарного водосховища на р. Тетерев, яке забезпечує питною водою мешканців Житомира та приміських селищ.

Про це вони повідомили на сайті PAEW.

У вересні 2023 року Держслужба геології та надр України на аукціоні продала товариству спецдозвіл для видобування піску з родовища, яке знаходиться під водосховищем з аналогічною назвою – “Відсічне”. Відповідно до виставленого лоту, набувач спецдозволу мав право протягом 20 років видобувати у комерційних цілях корисну копалину – пісок – з дна водосховища. Такі умови використання родовища площею понад 28 га обидві сторони засвідчили укладеним договором купівлі-продажу. І це попри те, що навколо водосховища є попереджувальні знаки санітарної зони про заборону купання та ловлю риби.

В Асоціації повідомили, що прокурори Спеціалізованої екопрокуратури Житомирської обласної прокуратури в судовому порядку довели протиправність надання спецдозволу для видобування піску з дна водосховища питної води, оскільки це порушує вимоги чинного законодавства, зокрема Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”.

У суді вони обґрунтовано показали, що видобування у промислових масштабах піску з дна водосховища матиме такі наслідки:

  • значно погіршить його стан;
  • негативно вплине на якість води;
  • призведе до необхідності зміни технологій очищення питної води та здорожчання для споживачів її вартості.

Тому Господарський суд м. Києва визнав недійсними результати проведення аукціону з продажу спецдозволу на користування надрами родовища “Відсічне”, розташованого у межах Житомирського району, та договір купівлі-продажу приватним товариством цього спецдозволу.

Експерти PAEW в офіційному листі задали 3 цілком логічні питання:

  1. Хто з представників Міндовкілля підписував погодження в цьому випадку?
  2. Хто поверне підприємству майже 10 млн грн витрачених коштів?
  3. Як можна було виставляти на продаж родовище піску, яке знаходиться в межах єдиного об’єкта питного водопостачання м. Житомира – водосховища “Відсічне”?

“Це не схоже на сприяння ЕКОЦИДу всередині країни?”, – питають вони.

На думку фахівців Асоціації, вкотре прослідковується шахрайство з боку держави, що дуже негативно позначається на інвестиційному кліматі України.

Рік тому ЕкоПолітика розповідала про те, що експерти PAEW закликали державу ввести чесні правила з продажу спеціальних дозволів на надрокористування в Україні для залучення іноземних інвестицій у галузь.

Читайте також
Експерти просять уряд спростити управління відходами буріння нафти
Експерти просять уряд спростити управління відходами буріння нафти

Регуляторна колізія фактично уповільнює нарощування власного нафтовидобутку в Україні в умовах тотальних енергетичних проблем

Кар’єр замість ставка: підприємець незаконно видобув пісок на 290 млн грн
Кар’єр замість ставка: підприємець незаконно видобув пісок на 290 млн грн

Порушник організував збут вкрадених у держави копалин через підприємства, які працювали у сфері продажу будматеріалів

Розробка нафти під заказниками Моршина: спецдозвіл хоче купити маловідома компанія
Розробка нафти під заказниками Моршина: спецдозвіл хоче купити маловідома компанія

Фірма може бути пов’язана із фігурантами кримінального провадження БЕБ

До незаконного видобутку піску на Львівщині причетна компанія ексголови Держгеонадр
До незаконного видобутку піску на Львівщині причетна компанія ексголови Держгеонадр

Спецдозвіл на користування надрами, на думку прокуратури, Держгеонадра видали з порушеннями