Офіційні переговори про вступ України в ЄС слід починати з енергетики та клімату – євроЗМІ

Офіційні переговори про вступ України в ЄС слід починати з енергетики та клімату – євроЗМІ
Катерина Бєлоусова

В EURACTIV назвали 5 причин, чому перевагу варто надати саме цим питанням

Автори статті EURACTIV закликали розпочинати переговори про вступ України до ЄС з кластера "Енергетика та клімат", що стане прагматичним підходом до розбудови блоку.

Адже зелений курс та енергетика є наскрізними питаннями для низки секторів, а нові члени блоку мають відповідати європейським нормам, повідомляє EURACTIV.

Зазначається, що дорожня карта з питань енергетики та клімату "Зелений курс Україна: Україна на шляху до ЄС", опублікована в грудні 2023 року, рекомендує розпочати офіційні переговори з кластерів "Зелений порядок денний" та "Сталий розвиток". 

Однак на EURACTIV назвали пʼять причин, чому перевагу варто надати питанням енергетики та клімату:

  • Зелений курс та енергетика є наскрізними питаннями в промисловості, сільському господарстві, транспорті тощо. Зелений курс задає тон для кліматично нейтральної Європи, і очікується, що будь-який новий член, або близький партнер, повинен відповідати йому;
  • Україна має певні успіхи в енергетичній сфері. Так звіт Єврокомісії показав "хороший” рівень підготовки в енергетичній сфері. Окрім того, "Український план", який детально описує, як Україна має використати допомогу у €50 мільярдів, передбачає реформування енергетичного сектору;

Автори підкреслили високу кваліфікацію українських технічних фахівців, які попри війну та систематичні обстріли змогли синхронізувати електроенергетичну систему з континентальною Європою, поступово відновити свою енергетичну систему, приєднатися до спільної організації операторів систем передачі електроенергії тощо. 

  • Україна терміново потрібує приватних інвестицій в енергетику та інфраструктуру для відновлення, чому можуть значною мірою сприяти успішно завершені питання кластера;
  • Пріоритет у сфері енергетики та клімату є мостом між нагальними короткостроковими потребами (енергетична безпека, відбудова за принципом “краще ніж було”) та імперативом переговорів про членство;
  • Тісніша інтеграція у сфері енергетики та клімату є взаємовигідною. Вона полегшить торгівлю енергією і знизить її вартість. 

“Проте не слід забувати про такі виклики, як СТВ [система торгівлі квотами на викиди], належний ринок електроенергії, неефективні державні компанії, досягнення цілей з ВДЕ чи енергоефективності: вони існують, і такі проєкти, як "Зелений курс України", якраз і покликані допомогти знайти рішення”, – зазначили в EURACTIV.

Автори підкреслили, що зосередження на сільському господарстві, на інших сферах актів права Євросоюзу (acquis) не матиме такого ж швидкого впливу, як енергетична система, частиною якої Україна вже частково стала після синхронізації. Окрім того, всеосяжний фокус на енергетиці та кліматі також призведе до більшої ефективності в багатьох інших розділах.

На їхню думку, початок переговорів з кластера “Енергетика та клімат” дає можливість, яку не можна втратити. 

Нагадаємо, міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив про "очевидний прогрес" у впровадженні євроінтеграційних довкіллєвих реформ, який у 2023 році Єврокомісія оцінила на “2” за пʼятибальною шкалою. Частина екоспільноти вважає "2" від Єврокомісії недостатнім прогресом, а інша – провалом.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець переконаний, що Україна у 2026 році зможе завершити  імплементацію більшості європейських довкіллєвих директив та регламентів.

Читайте також
Корпорації зобов’язані розкрити людям справжній вплив ШІ на природу та клімат — ООН
Корпорації зобов’язані розкрити людям справжній вплив ШІ на природу та клімат — ООН

Вже до 2030 року цей технологічний сегмент споживатиме стільки води, скільки на рік потрібно всім жителям Африки

Бідніші країни ЄС вимагають збільшити фінансування вуглецевого Фонду модернізації
Бідніші країни ЄС вимагають збільшити фінансування вуглецевого Фонду модернізації

Коштом фонду підтримують проєкти, які сприяють відмові від викопного палива

На Європу суне друга хвиля спеки. Країни оголосили червоний рівень небезпеки
На Європу суне друга хвиля спеки. Країни оголосили червоний рівень небезпеки

У Франції зупинили рух залізниці, а у Бельгії центри дикої природи переповнені тваринами, яким нашкодив тепловий удар

Посадовці системно винищують українські ліси. Збитки — майже 250 млн грн
Посадовці системно винищують українські ліси. Збитки — майже 250 млн грн

Незаконно зрубано щонайменше 13 тис. дерев