Українські науковці знайшли пояснення швидкого танення льодовиків в Антарктиді shutterstock

Українські науковці знайшли пояснення швидкого танення льодовиків в Антарктиді

Катерина Бєлоусова

Гаряче ядро формує товстий шар теплого повітря та утворює снігові опади

Метеорологи Національного антарктичного наукового центру, зокрема українські вчені, виявили, що причиною швидкого танення деяких льодовиків в Антарктиді є нетипове гаряче ядро в атмосфері.

Воно утворюється завдяки накладанню двох або більше потоків теплого повітря та впливає на танення льодовиків Пайн Айленд та Твайтес, повідомляє Національний антарктичний науковий центр у Facebook.

Зазнається, що вчені досліджують екстремальні потепління та опади в Антарктиці.

“Ми вивчаємо фізичні механізми утворення екстремальних потеплінь у різних масштабах, а також у перспективі зміни клімату. Передусім зосереджуємося на поясненні утворень "гарячих точок" – певних районів узбережжя Антарктиди, де танення льодовиків відбувається набагато швидше, ніж у сусідніх районах”, – сказав фізик атмосфери та геокосмосу Денис Пишняк.

В повідомленні розповіли, що на танення льодовикового щита впливає надзвичайно багато факторів. Одним з них є гаряче ядро, що утворюється при накладанні потік теплого вологого повітря з півночі на феновий (сухий) потік зі сходу. Це формує товстий шар теплого повітря та утворює снігові опади.

“Цей рясний сніг в процесі падіння встигає розтанути й перетворитися на теплий дощ. Тобто опади, імовірно, забирають тепло з теплої частини приземної атмосфери і переносять його на поверхню льодовиків”, – пояснили науковці, підкресливши, що висновки ще перевірятимуть.

Вони додали, що від дощу сніговий покрив стає темнішим і поглинає більше світла та інфрачервоного випромінювання, що теж прискорює його танення. 

Вчені продовжать свої дослідження, зокрема щодо змін при підвищенні глобальних температур.

Нагадаємо, дослідження Британської антарктичної служби показало, що незалежно від того, наскільки світ скоротить викиди вуглецю Західно-Антарктичний льодовиковий щит неминуче розтане протягом, ймовірно, кількох століть.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, учасники кліматичної конференції COP28 підписали історичну угоду, яка вперше зобов’язала світ відмовитися від усіх видів викопного палива. 

Читайте також
Екстремально швидке підвищення температури океану лякає науковців
Екстремально швидке підвищення температури океану лякає науковців

Рекордні температури океану вказують на те, що моря нагріваються швидше, ніж очікувалося, і вплив цих змін буде відчуватися скрізь: від полярних шельфових льодовиків до прибережних міст по всьому світу

Венесуела безповоротно втратила всі свої льодовики
Венесуела безповоротно втратила всі свої льодовики

Вона стала першою країною на планеті, яка лишилася без цих важливих частин екосистем через підвищення температур

Через зміну клімату 1 млн гектарів Півдня України можуть піти під воду
Через зміну клімату 1 млн гектарів Півдня України можуть піти під воду

Якщо глобальна температура підвищиться на 2°C – зміна клімату стане невідворотною

Ціна кліматичної бездіяльності вища, ніж прийнятих заходів – ВМО
Ціна кліматичної бездіяльності вища, ніж прийнятих заходів – ВМО

Протягом 2025-2100 років загальна вартість бездіяльності оцінюється в $1266 трильйонів