На Волині підприємство "Зелена ферма", яке займається переробкою органічних відходів у добриво біогумус за допомогою каліфорнійських червʼяків, виграло грант на €10 тисяч на масштабування бізнесу.
Компанія вже виробляє близько 100 тонн біогумусу на рік з 160 тонн садових відходів, гною тварин та зіпсованих овочів та фруктів, повідомляє Еко.Район.
Зазначається, що ферму започаткували лучани Сергій Рижков і Юлія Ютовець у 2019 році у селі Жидичин. У травні 2023 вони подали заявку на конкурсу грантів від Європейського інституту інновацій і технологій Food. Проєкт з масштабування виробництва планують реалізувати протягом 2024 року.
Власники ферми підкреслили, що виграти грант їм допомогло набуття чинності закону №2320-IX "Про управління відходами", який дає можливість впроваджувати кращі європейські підходи. До того ж є нагода вийти на ринки ЄС, оскільки білорусь і Литва вже не головні імпортери субстратів для розсади.
В матеріалі розповіли, що каліфорнійські дощові черв’яки можуть переробляти органіку протягом всього року. Для цього необхідно робити теплі грядки, щоб тварини не загинули від холоду та не впали у сплячку.
Зазначається, що за чотири роки підприємці продали близько 400 тонн екологічно чистого добрива.
Ютовець наголосила, що біогумус допоможе відновити родючість українського ґрунту, зокрема через розкислення мінеральними добривами. Сировиною для виробництва біогумуса наразі є відходи з сусідніх заводів та кафе, а саме жом, макуха з пива, тирса, кавова гуща, зіпсовані овочі й фрукти, кінський гній та органічні відходи з Луцька.
"Зараз сотні вантажівок вивозять за місто на смітник опале листя і суху траву. Там усе це тліє, йде в ґрунтові води, забруднює водойми та ґрунти. Переробка цих органічних відходів для нашої компанії – основна сировина. Потрібна лише зацікавленість міста, ми готові взяти на себе переробку. З листя, гілок, скошеної влітку трави можемо зробити компост, біогумус. Корисні добрива повертатимуться назад для весняного підживлення парків та скверів", – сказав Рижков.
Підприємці розповіли, що для нарощення потужностей планують орендувати 17 гектарів землі на тваринницькій фермі у Рокинях. Їм потрібно буде налагодити водовідведення, встановити сучасне обладнання для поливу, подрібнення компосту, відділення черв'яка від біогумусу тощо.
В матеріалі підкреслили, що ціни на органічний біогумус залишаються стабільно високими. Як бізнес – це перспективне виробництво, з регулярним попитом й прибутком. Його цінують як запоруку здорового врожаю, який також швидше дозріває.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, влітку 2023 року у Луцьку на станції компостування почали вирощувати зелень та овочі на компості.