Заборона пластикових пакетів почалася з ініціативи громадської організації, потім я її переставляла як ідеологію. У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів я фактично стала основною людиною, яка просувала цю ініціативу.
Коли ми тільки почали ініціативу з заборони пакетів, нас всі вважали якимись ненормальними. Була навіть фраза: "Якщо у вас нічого не вийде ви хоч не зійдіть з розуму”. Люди, зокрема у владі, були налаштовані дуже скептично.
Основне питання було в альтернативах. Це ми вже зараз бачимо ці біорозкладні пакети на касах, ми маємо багаторазові сіточки, які можна використовувати, на касі в супермаркеті кожна друга людина стоїть з екосумкою. Однак чотири роки тому тільки дуже екологічні люди шили самі ці мішечки. Мені було шалено соромно діставати свої сіточки у супермаркеті, адже не було тренду.
Зараз ми звикли і розуміємо, що це нормально, це класно мати екосумку. Чотири роки тому їх не було в продажі, це був саморобний продукт, який мало хто використовував. Фактично ми пробивали шлях до використання такого виду пакетів.
Зараз закону до кінця ніхто не дотримується, бо держава не контролює його виконання. Однак ми змінили мислення людей. Спочатку люди казали, що це якась дурня, це радянський союз у якому ходили з авоськами. Зараз кожна друга людина скаже, що це потрібно.
Закон про заборону пластикових пакетів не має наразі механізму відповідальності. На сьогодні фактично є помʼякшувальний фактор – війна. Ми передбачали, що до 2023 року у нас буде розвинуте, виробництво української біогранули і набере чинності повна заборона на пакети товщиною менше 50 мікрон.
Проте через війну бувають проблеми з поставками і в супермаркетах зʼявляються пласткові пакети.
У березні, коли почалась повномасштабна війна, основний етап заборони пластикових пакетів вступив в дію. У той час зрозуміло, що нікому не було діла до цих пакетів. Тоді у нас був вже зареєстрований розроблений дуже прогресивний європейський законопроєкт про обмеження одноразово пластику згідно з директивою ЄС. Однак в умовах війни певні екологічні питання не на часі. Коли ти борешся за власне життя, більш ціннісно важливіші речі виступають на другий план.