Обговорення проходило хаотично та не предметно, на жаль, представники міністерства недостатньо підготувалися до цієї зустрічі. І в більшості випадків, коли чиновники не знали відповіді, звучали такі фрази: "напишіть ваші пропозиції, ми обов'язково їх розглянемо", "давайте проведемо зустріч по цьому питанню", "у нас немає відповіді" або просто відповідали завченими фразами, які не мали жодного стосунку до питання.
Тому, наприклад, саму постанову та доповнення до неї учасники так і не обговорили. А там дуже багато питань є.
Повертаюся до питання чорного ринку відходів.
Я поставив таке запитання:
Відповідно до ст. 17 Закону, суб'єкти господарювання у сфері управління відходами зобов'язані – мати дозвіл на здійснення операцій оброблення відходів;
Хто такі суб'єкти господарювання у сфері управління відходами – це юридична особа або фізична особа-підприємець, що здійснює збирання, купівлю, зберігання, перевезення, відновлення та/або видалення відходів відповідно до законодавства;
Виходячи з цього, чи всі із зазначених у терміні суб'єкти господарювання ЗОБОВ’ЯЗАНІ мати дозвіл? Ще раз наголошую на тому, що ЗАКОН їх ЗОБОВ'ЯЗУЄ. Але як виявилося із відповіді чиновників міністерства – це не так. Так суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання, купівлю, зберігання та перевезення не зобов'язані отримувати дозвіл на операції з обробки відходами. Тобто ці суб'єкти з одного боку порушують закон, не виконуючи пряму норму закону, з іншого боку вони якщо й забажають, не зможуть отримати дозвіл, оскільки це не є операції з оброблення відходів.
І ось вам ситуація. Неформальний сектор ринку, який займається скуповуванням відходів, згідно із законом, не підпадає як під дозвільну систему, так і під підзвітну. Наведу одну цифру, до війни ринок відходів на рік становив понад 4,5 млн тонн (папір, пластик, скло, металобрухт та ін.).
Було уточнююче питання від великого переробного підприємства України, одного з лідерів виробництва товарів для побуту із пластику. Ось що вони спитали. Відповідно до закону, вони, як переробне підприємство зобов'язані отримати дозвіл на переробку, в той же час виходить, якщо неформальний сектор, який закуповує відходи та його діяльність не регулюється законом, відповідно випадає з ланцюжка, як джерело виникнення відходів, це значить, що підприємство буде першим, яке оголосить ці відходи? На це запитання чиновники міністерства так і не дали чіткої відповіді.
На уточнююче питання, яке було наступним: сьогодні більша частина ринку відходів перебуває у тіні, коли неформальний сектор продає відходи за кеш, якщо джерело виникнення відходів ніяк не регулюється, відповідно цей ринок так і залишиться в тіні. Тобто підприємства, які працюють у білу й надалі працюватимуть у не конкурентному полі. Тому одним із виходів із цієї ситуації для таких підприємств – це переорієнтуватися на закупівлю відходів з-за кордону, оскільки закон не виводить чорний ринок України до прозорих відносин.
Адекватної відповіді на це питання теж не було…
Що я можу сказати, на жаль, звинувачувати чиновників міністерства нема за що, з тієї простої причини, що вони просто не розуміють системи управління відходами. Вони взагалі не уявляють, що таке ринок відходів та відносини між суб'єктами в ньому. Що це ринок із багатомільярдним гривневим оборотом, який абсолютно не врегульований. І подібні заходи ще раз доводять, наскільки влада в Україні є далекою від реалій.
Чому поставлене мною питання важливе, і чому його необхідно вирішувати. Чиновники багато розповідають про розширену відповідальність виробника. Цей принцип реалізується через систему роздільного збору, і якщо неформальний сектор залишиться за бортом регулювання Закону, то реалізація системи роздільного збору буде поставлена під сумнів, що означає, що принцип розширеної відповідальності теж.
Я про це вже писав:
Чергова колізія, яку нам створили чиновники міністерства та депутати...
Ну і приготується всім магазинам, які використовують прес для тюкування відходів для зменшення місця зберігання, отримати дозвіл на обробку відходів – так сказав чиновник міністерства (хоча на початку сказав, що не треба, але потім передумав)))
Готуйтесь! Велика реформа йде!