Будівництво курорту “Свидовець” ставить природу Карпат під загрозу знищення – екоактивісти uk.wikipedia.org

Будівництво курорту “Свидовець” ставить природу Карпат під загрозу знищення – екоактивісти

Катерина Бєлоусова

На території ймовірного курорту є 7 лавинонебезпечних ділянок та відбуваються селеві процеси

Екоактивісти громадської організації “Дунайсько-Карпатська Програма” виступили проти запланованого будівництва гірськолижного мегакурорту "Свидовець" на Закарпатті.

Таке будівництво порушить 4 міжнародні природоохоронні договори, які підписала Україна, та знищить десятки видів червонокнижних тварин та рослин, повідомляє ДКП у Facebook.

Екоактивісти наголосили, що попри критику будівництва курорту Європарламенту, восьмий апеляційний адміністративний суд став на бік забудовника. 

“Тячівська та Рахівська РДА продовжують використовувати кошти платників податків на те, щоб відстоювати в судах бізнес-інтереси забудовників Свидовця і безкоштовно передати під забудову 1400 гектарів найбільш цінної Української дикої природи”, – написали вони.

В матеріалі розповіли, що суди у цій справі тривають із 2017 року. На Свидовці планують спорудити мегакурорт, втричі більший ніж Буковель, із 60-ма готелями, 120-ма ресторанами і навіть власним аеродромом. Тут планують прокласти 230 кілометрів лижних трас та приймати 28 тисяч туристів на день.

Автори підкреслили, що будівництво призведе до повної втрати та зменшення кількості 30% популяцій з близько 170 червонокнижних видів тварин, а також 90% популяцій зі 122 виявлених червонокнижних видів рослин

Вони зазначили, що найбільше постраждають землерийки рясоніжки, бурий ведмідь, рись, кіт лісовий, безхребетні ногохвістки, жуки-вусачі тощо. Серед червонокнижних рослин найбільшої шкоди зазнає аконіт, росичка, товстянка та інші.

В повідомленні також підкреслили, що всі рідкісні рослинні угруповання та типи оселищ будуть фрагментовані або знищені, що призведе до втрати великої кількості високогірних водно-болотних угруповань та оселищ. Також будівництво курорту знищить міграційні коридори видів, особливо великих хижих, та понад 400 га пралісів і квазіпралісів.

Автори наголосили, що будівництво курорту також небезпечно для життя туристів. Адже на території виявлено 7 лавинонебезпечних ділянок, понад 10 водотоків на яких зафіксовано протікання селевих процесів та понад 30 водотоків з векторами потенційної селевої небезпеки.

“При повноцінному функціонуванні запланованого курорту (відборі відповідного об'єму водних ресурсів) постане проблема водопостачання місцевого населення нижче по течії Тиси”, – додали вони.

Автори підкреслили, що будівництво порушуватиме 4 міжнародні природоохоронні договори, які підписала Україна, а саме:

  • Бернську конвенцію про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування;
  • Рамкову конвенцію про охорону та сталий розвиток Карпат (Карпатська конвенція);
  • Конвенцію про оцінку впливу на довкілля в транскордонному контексті; 
  • Конвенцію про охорону і використання транскордонних водотоків і міжнародних озер.

“Монополізація природних ресурсів в одних руках (як у випадку – “Буковель”, “Скорзонера”, Коломойський) веде до підтримки соціально-екологічної кризи у регіоні та корупційних схем”, – написали екоактивісти.

Вони зазначили, що громадськістю вже підготовлений альтернативна ОВД, на підставі тривалих польових досліджень протягом 2019-2021 років.

Нагадаємо, на Закарпатті екоактивісти вимагають від влади скасувати передачу Вільшанського водосховища на річці Теребля, яке ще називають Закарпатське море, у приватну власність для готельної діяльності.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, екоактивісти закликали народних депутатів не голосувати за законопроєкт №5655 “Про реформування містобудівної діяльності”, який дозволить будувати будь-які хмарочоси будь-де.

Читайте також
Найбільш значні правопорушення в екосфері за 9-15 листопада. Дайджест
Найбільш значні правопорушення в екосфері за 9-15 листопада. Дайджест

Серед них – незаконні рубки, забруднення земель та повітря

Екологи розповіли, які тваринки голодуватимуть через прибирання опалого листя
Екологи розповіли, які тваринки голодуватимуть через прибирання опалого листя

Маєте ще один аргумент, аби залишити гарний осінній килим у спокої

Щоб викорінити корупцію в лісовій галузі, потрібен не один рік, — Світлана Гринчук
Щоб викорінити корупцію в лісовій галузі, потрібен не один рік, — Світлана Гринчук

Серед іншого, ми детально обговорили одне з найгостріших питань, яке турбує представників промисловості – впровадження НДТМ та отримання інтегрованих довкіллєвих дозвілів