У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 5204 "Про криміналізацію відповідальності за невиконання законних вимог посадових осіб, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища", який передбачає кримінальну відповідальність за невиконання вимог державних екоінспекторів.
Про це сказано на сайті парламенту. Зареєстрували документ ще 4 березня, а 11 березня його текст надали на ознайомлення народним депутатам.
Автор документу — народний депутат від фракції "Слуги народу" Сергій Штепа. Головним визначено Комітет з питань правоохоронної діяльності, його глава — Денис Монастирський.
Що передбачає документ:
Доповнення Кримінального кодексу статтею 238-1, яка передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі та права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до одного року за:
• невиконання законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів,
• умисне невиконання службовою особою законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів,
• ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації,
• вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов’язків.
Необхідність ухвалення законопроєкту пояснюється частими фактами недопуску екоінспекторів на підприємства.
"Причина елементарна – наразі за такі діяння законодавством передбачені мізерні штрафи: від 255 до 765 гривень. Штрафні санкції настільки низькі, що не виконують своєї стримуючої функції… Збільшення розміру штрафів створить додаткові корупційні ризики і навряд чи призведе до суттєвого покращення ситуації. Очевидним є те, що для вирішення проблеми варто вдатися до більш радикальних кроків. Одним із таких кроків є криміналізація відповідальності за невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища. Штрафи, навіть дуже значні, – це ніщо в порівнянні із ризиком потрапити до в’язниці", — сказано у пояснювальній записці.
Як повідомляла ЕкоПолітика, Комітет парламенту з питань екологічної політики та природокористування на засіданні 10 березня підтримав і затвердив законопроєкт № 4167-д "Про промислове забруднення" до повторного першого читання. Водночас представники бізнесу під час обговорення внесли низку зауважень, які у фіналі так і не було враховано комітетом.
Згодом, у Міндовкілля заявили, що в текст законопроєкту №4167-д "Про промислове забруднення" внесли всі правки учасників обговорення та напрацювали виважений текст до повторного першого читання.