Зеленський підписав закон про спрощення видобутку корисних копалин: що зміниться shutterstock

Зеленський підписав закон про спрощення видобутку корисних копалин: що зміниться

Катерина Бєлоусова

Відтепер видобуток надр можна розпочати за 5 місяців

Президент України Володимир Зеленський підписав євроінтеграційний Закон “Про удосконалення законодавства у сфері користування надрами” (законопроєкт №4187).

Документ запустить масштабну модернізацію та дерегуляцію сфери за європейським зразком, повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів у Facebook.

В повідомленні зазначили, що закон покликаний забезпечити стале надрокористування, зберегти баланс із захистом довкілля, залучити необхідні інвестиції у сектор та встановити ефективний державний контроль.

Зміни для бізнесу:

  • спрощуються дозвільні процедури;
  • скасовуються дублюючі дозволи;
  • зменшується кількість випадків, які вимагають надання висновків Міндовкілля;
  • спецдозвіл можна буде отримати втричі швидше та розпочати видобуток вже через 5 місяців;
  • впроваджуються наскрізні ліцензії, тобто можливість отримати  один дозвіл одразу і на геологічне вивчення, і на видобування корисних копалин;
  • вводиться можливість отримання поза аукціоном спецдозволу на користування надрами для корисних копалин місцевого значення для власників земельних ділянок, в межах яких розташована ділянка надр площею до 25 га.

Автори підкреслили, що новий закон також запроваджує цифровізацію діалогу з державою та вільний доступ до геологічних даних. Так буде створена Єдина державна інформаційна система користування надрами, до якої будуть інтегровані всі наявні реєстри з геологічною інформацією.

“Підприємства не лише подаватимуть документи онлайн для отримання дозволів, але і звітуватимуть про роботу через е-кабінет надрокористувача”, – наголосили вони.

В пресслужбі зазначили, що закон також впроваджує гарантії прогнозованості роботи для надрокористувачів, а саме закріплює всі процедурні питання саме на рівні Кодексу України про надра, внесення змін до якого є більш складним процесом. Адже часті зміни до підзаконних нормативних актів завжди впливають на роботу бізнесу.

“Сталий розвиток надрокористування – це, в першу чергу, необхідні сировинні ресурси для відбудови нашої країни, а також значний внесок у підтримку національної економіки та енергетичну безпеку України”, – наголосили в повідомленні.

Зазначається, що закон впроваджує економічний паспорт, який дозволить українцям отримати частину доходу від ренти за користування надрами.

В пресслужбі пояснили, що закон має зробити надрокористування в Україні сталим, прозорим та водночас інвестиційно привабливим, забезпечити рівний та вільний доступ до надр, а всю інформацію максимально відкрити. А ще встановити чіткий контроль на рівні держави.

“У законі визначено інструменти захисту національних інтересів. Зокрема, встановлено заборону на користування українськими надрами для громадян та резидентів країни-агресора. Визначено і механізми протидії незаконному видобутку та вирішення проблеми “сплячих ліцензій””, – підкреслили в повідомленні.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, в Україні розпочалася реформа надрокористування, яка покликана перетворити Державну службу геології та надр у сервісну установу, модернізувати “правила гри” та забезпечити ефективний контроль з боку держави. 

Читайте також
Посадовця судитимуть за більш ніж 100-мільйонні збитки, завдані Полтавській громаді
Посадовця судитимуть за більш ніж 100-мільйонні збитки, завдані Полтавській громаді

Йому загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 8 років

Екологи попередили про систематичні проблеми з дозволами на надрокористування
Екологи попередили про систематичні проблеми з дозволами на надрокористування

Виявилося, що іноді вони загрожують стабільному водопостачанню для сотень тисяч українців

Міндовкілля погодило знищення лісу для видобутку бурштину на Рівненщині, – екологи УПГ
Міндовкілля погодило знищення лісу для видобутку бурштину на Рівненщині, – екологи УПГ

Екоактивісти вже готують звернення до міністерства з цього питання

Агрофірма з Житомирщини попалася на незаконному видобутку піску на майже 5 млн грн
Агрофірма з Житомирщини попалася на незаконному видобутку піску на майже 5 млн грн

Її голова уклав із підрядником договір для видобування піску у промислових масштабах під виглядом розчищення і поглиблення дна водойми