Від початку 2026 року вітрова енергетика України додала майже 415 МВт потужності

Від початку 2026 року вітрова енергетика України додала майже 415 МВт потужності shutterstock
Марія Семенова

До 2033 року експерти прогнозують зростання сегменту на 10 ГВт

Український сегмент вітрової енергетики продовжує стрімко нарощувати потужність генерації. Лише за перше півріччя 2026 року було введено в експлуатацію 70 вітрових турбін. Їхня загальна потужність сягає 414,8 МВт, що більше, ніж за весь 2025 рік.

Про це повідомили в Українській вітроенергетичній асоціації (УВЕА).

Перспективи на найближчі роки

Упродовж 2027-2033 років в Україні можуть додати колосальні 10 ГВт вітрової генерації. Про це свідчить опитування учасників УВЕА.

Нові вітрогенератори планують на більшій частині території держави. Однак лідером нової генерації має стати Одеська область — там портфель проєктів сягає 2,56 ГВт. У Закарпатській області до 2033-го планують запустити вітряки загальною потужністю 1,28 ГВт, у Тернопільській області — 1,18 ГВт, у Кіровоградській — 1,16 ГВт.

Джерело: УВЕА

Пік приросту нових потужностей ВЕС можна очікувати у 2028 і 2029 роках. Тоді мають запустити в експлуатацію вітрогенератори на 1,77 та 1,97 ГВт відповідно.

Джерело: УВЕА

Тренд на енергонакопичення

Галузеві експерти зафіксували появу нової тенденції — все частіше вітрові електростанції будують разом із установками зберігання енергії (УЗЕ), які монтують одразу на майданчиках ВЕС.

Все більше поширеним стає й будівництво комбінованих проєктів, де ВЕС працює у зв’язці з сонячними панелями та УЗЕ.

ЕкоПолітика раніше повідомляла, що впродовж 2025 року в експлуатацію було введено 324,4 МВт вітрової генерації. Цей показник більший, аніж обсяги трьох попередніх років.

Загалом "зелена" генерація в Україні минулого року мала частку в 11%. Найбільше енергії споживачам дали сонячні електростанції — 78%. Вітер — на другому місці із 12%.

Натомість у Європейському Союзі в "зеленому" енергосегменті лідирує вітер — він у 2025-му дав 37,5% чистої генерації. Загалом минулого року у ЄС ВДЕ забезпечили 47% енергії.

Читайте також
Фірми-привиди "виконують" для "Лісів України" підряди на мільярди гривень — аудитори
Фірми-привиди "виконують" для "Лісів України" підряди на мільярди гривень — аудитори

Деякі підприємства нібито висадили мільйони дерев, не маючи жодного співробітника

З 1 липня весь бензин на заправках має містити 10% біоетанолу: навіщо це потрібно
З 1 липня весь бензин на заправках має містити 10% біоетанолу: навіщо це потрібно

Це має скоротити викиди від транспортного сектору та наблизити норми України до європейських

В Україні створюють єдиний державний реєстр домашніх котів, собак та тхорів
В Україні створюють єдиний державний реєстр домашніх котів, собак та тхорів

У майбутньому на основі реєстру створять цифрові ветеринарні паспорти, які інтегрують у Дію

ЄС інвестує €2,5 млрд доходів ETS в енергоефективні проєкти 11 країн
ЄС інвестує €2,5 млрд доходів ETS в енергоефективні проєкти 11 країн

Йдеться про широкий спектр ініціатив – від встановлення систем накопичення енергії до підвищення енергоефективності промислових процесів