Яким буде "Чорний Ліс" — перший нацпарк Кіровоградської області?

Яким буде "Чорний Ліс" — перший нацпарк Кіровоградської області? forest.gov.ua
Марія Семенова

Науковці обґрунтували необхідність захисту цих територій ще 100 років тому

Роками регіон був єдиним в Україні, який не мав власного національного природного парку. Проте після тривалих бюрократичних процедур і наукових погоджень понад 12,8 тис. га лісових територій отримають природоохоронний статус. Таке рішення ухвалив Кабінет міністрів України.

Про це повідомили в Міністерстві економіки, довкілля та сільського господарства.

Унікальний лісовий масив

Чорноліський і Чутівський широколистяні лісові масиви по суті розташовані ледь не на межі з південнішою степовою зоною. Вони є одними з найбільших у Східній Європі, проте десятиліттями не мали захисту. Примітно, що вони розташовані на території Кіровоградської області, де рівень заповідності території становить лише 4%.

Тепер же один із найбільш унікальних природних комплексів Середнього Придніпров’я набуде охоронного статусу. Рідкісні рослини та тварини, які співіснують на цій території, опиняться поза загрозою знищення екосистеми.

"Парк "Чорний Ліс" це важлива територія для збереження природи Центральної України. Ми знайшли рішення, яке дозволяє поєднати охорону природи та потреби громад. Водночас це ще один крок на шляху до виконання євроінтеграційних зобов’язань України у сфері збереження біорізноманіття", зазначив міністр економіки, довкілля та сільського господарства України Олексій Соболев.

Організаційні деталі

До складу національного парку увійдуть такі території:

  • понад 10,2 тис. га з Чорноліського надлісництва;
  • понад 2,6 тис. га з Оникіївського надлісництва.

Формально зараз вони є ділянками лісового фонду та перебувають у постійному користуванні ДП "Ліси України". Проте, згідно з урядовим рішенням, у держпідприємства їх вилучать. Про погодження лісокористувача віддати території було відомо ще в грудні 2025 року.

Створенню нацпарку передували тривалі консультації із науковцями та лісівниками. Метою було збалансувати природоохоронні й господарські інтереси держави.

ЕкоПолітика раніше повідомляла, що Українська природоохоронна група готувала наукове обґрунтування для створення нацпарку ще на початку 2020-х років. Екозахисники апелювали до недоцільних санітарних рубок і загалом загрози для лісу.

Читайте також
Альтернативний маршрут для теплотраси на Теремках шукатимуть два тижні
Альтернативний маршрут для теплотраси на Теремках шукатимуть два тижні

Громада вимагає на цей час запровадити мораторій на вирубку дерев

Влада Києва на день призупинила вирубку на Теремках, але стверджує — альтернативи немає
Влада Києва на день призупинила вирубку на Теремках, але стверджує — альтернативи немає

Водночас у КМДА визнали, що дерева не відновлять, адже біля теплотраси дозволено садити лише кущі

Мільярди для фірм родичів та ФОПів-новачків: хто виграє тендери "Лісів України"
Мільярди для фірм родичів та ФОПів-новачків: хто виграє тендери "Лісів України"

Переможці тендерів на сотні мільйонів гривень виявляються компаніями-привидами

Суд визнав, що під карпатською полониною Руна були незаконно вирубані праліси
Суд визнав, що під карпатською полониною Руна були незаконно вирубані праліси

Встановлено й факт неналежного держуправління лісами, яке заздалегідь не надало відповідного статусу унікальним екосистемам