Екоактивісти підготували ТОП–5 порад про те, як захиститися від негативного впливу вдихання забрудненого повітря твердими часточками РМ2,5.
Ці речовини спричиняють розвиток низки важких хвороб, тому якість повітря є одним з базових факторів післявоєнної “зеленої” відбудови України, повідомляє SaveDnipro.
Автори розповіли, що таке забруднення повітря є наслідком високого рівня промислового забруднення та індустріалізації, а також війни. Наразі у світі майже неможливо знайти місця із дійсно чистим повітрям.
Вони підкреслили, що людський організм здатний виводити пил РМ2,5 лише у дуже невеликих обсягах, тому важливо його не вдихати. Адже такий пил може проникати глибоко в легені та кров, спричиняючи:
- різноманітні легеневі та серцеві захворювання;
- різні види раку;
- нейродегенеративні захворювання;
- напруження імунітету, через що організм людини стає вразливою до вірусів та бактерій;
- підвищують ризик передчасної смерті.
Екоактивісти пояснили, що РМ2,5 мають помірно негативний вплив на здоров’я лише тоді, коли людина не живе в умовах забрудненого атмосферного повітря, а дихає ним лише час від часу.
Як захиститися від пилу:
- Слідкуйте за якістю повітря;
Зазначається, що коли індекс якості повітря AQI перевищує 100 – варто обмежити прогулянки на відкритому повітрі для дітей до 8 років та відмовитися від занять спортом на вулиці. Окрім того, варто уникати місць з інтенсивним рухом автотранспорту.
Екоактивісти також радять долучатися до боротьби за чисте повітря зокрема, використовуйте місцеві альтернативні види транспорту, не спалювати листя, сміття тощо.
- Використовувати захисні маски;
Автори порадили вдягати одноразові респіратори з рейтингом N, P і R якщо якість атмосферного повітря небезпечна.
- Використовувати очищувачі повітря з механічним або газовим фільтром;
В матеріалі порадили також поставити вдома хлорофітум або алое вера, які здатні очищувати повітря від РМ2,5.
- Їсти більше вітамінів;
Екоактивісти пояснили, що вдихання забрудненого повітря збільшує кількість вільних радикалів у нашому тілі та викликає запалення. Тому варто їсти більше продуктів з вітамінами B, C, D, E та поліненасичених жирних кислот. Рекомендується їсти такі продукти, як листова зелень, цитрусові, паростки, рибу тощо.
- Розумне озеленення.
“Посадка більшої кількості дерев і рослин є ефективним способом захисту від забруднення повітря”, – підкреслили автори.
Вони додали, що дерева також здатні фіксувати до 6 кілограмів вуглецю щороку, що особливо актуально на тлі кліматичної кризи.
“Почніть озеленення зі створення “зелених стін”, що закриватимуть місце вашого проживання від доріг та автотрас, адже автомобілі – одні з найактивніших забрудників повітря”, – сказали екоактивісти.
В матеріалі наголосили, що у багатьох регіонах України стартують обговорення та початок проєктів відбудови й важливо, аби довкіллєвий компонент враховувався при їхній розробці та імплементації.
Нагадаємо, дослідження науковців з Університету Монаш, Австралія, показало, що понад 99,9% людей на планеті дихає забрудненим повітрям з перевищеним вмістом твердих часточок PM 2,5.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, дослідження Європейського агентства з навколишнього середовища показало, що на континенті щонайменше 1200 дітей щороку помирає від наслідків вдихання забрудненого повітря.