Ртутьвмісні лампи належать до токсичних відходів, а тому небезпечні для організму людини та довкілля. Тож контроль виробництва та утилізація ртутних ламп — це захист довкілля та здоров’я населення.
Про те, як відбувається їх утилізація, йдеться в матеріалі некомерційного проєкту "Сортуй".
Зокрема, розповіли, що роблять в інших країнах. Серед заходів назвали такі:
- подовжують термін використання ртутьвмісних ламп;
- розширюють мережу приймальних пунктів;
- стимулюють населення здавати відпрацьовані лампи, наприклад, шляхом призначення залогової ціни, яка повертається споживачеві в пунктах приймання.
Зазначається, що утилізація ртутних ламп здійснюється кількома етапами:
- демеркуризація (видалення парів ртуті) до мінімуму, який не буде впливати на довкілля;
- подальше сортування матеріалів і перероблення.
"Це складний і небезпечний процес, що передбачає вилучення з лампи люмінофору (речовини, яка, власне, містить ртуть), який згодом доставляють на підприємство для подальшого відокремлення ртуті", — йдеться у статті.
Майже кожен з компонентів ртутьвмісної лампи перероблюється, пояснюють далі в публікації. З однієї лампи вагою 125–150 грам виділяють:
- скло, яке буде використано для повторного виробництва;
- метал;
- пластмасу та клей, які не утилізуються;
- люмінофор, який після очищення від ртуті захоронюється;
- ртуть, яка в переробленому вигляді може використовуватися під час вироблення нових ламп.
В Україні поводження з небезпечними відходами регламентується статтею 35–1. ЗУ "Про відходи", де зазначено, що небезпечні відходи мають збиратися окремо від інших, а згодом передаватися на утилізацію спеціалізованим підприємствам.
Також до кожної люмінесцентної лампи додаються "Правила безпечної експлуатації компактних люмінесцентних ламп". Згідно з ними, споживач повинен мати змогу принести лампу до пункту приймання або ж викликати ліцензоване підприємство, яке забирає відходи та транспортує їх до пункту переробки.
Куди здавати ртутні лампи
У Києві передати використані ртутні лампи на утилізацію допоможуть дві організації:
Також здати небезпечні відходи (батарейки, термометри, ртутьвмісні лампи) можна в один із 144 встановлених у місті контейнерів. Лампам важливо діставатися переробки непошкодженими, тож рекомендується надійно запаковувати їх заздалегідь. Контейнери встановлено в кожному адміністративному районі столиці, а відходи з них щомісяця передаються на переробку й утилізацію спеціальним ліцензованим підприємствам. Цьогоріч на утилізацію потрапили 26 тис. ртутьвмісних ламп.
Подивитися місце розташування контейнерів можна за посиланням.
У Львівській області діє перше в Україні підприємство "Бондарівка", яке повністю переробляє ртутьвмісні відходи. ДП "Бондарівка" також запустило систему збору небезпечних відходів — екобус, який їздить за спеціально встановленим маршрутом і приймає небезпечні відходи.
З графіком курсування екобуса можна ознайомитися тут.
Інші міста. На цій мапі вказано адреси пунктів приймання різних типів відходів у всіх містах України.
Додамо, що компанії, які здійснюють утилізацію небезпечних відходів, часто працюють тільки з юридичними особами, але є винятки. Водночас, перш ніж здавати лампи на переробку, потрібно обов’язково перевірити, чи має підприємство ліцензію на утилізацію небезпечних відходів. Це можна зробити на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
Напередодні ЕкоПолітика розповідала про основні правила під час сортування відходів із металу. Також нагадаємо, що в мережі опублікували відео з відходами, які не підлягають переробці.