Як Київ озеленюється у відповідь на спеку: 5 ініціатив, що вже працюють у місті kyivcity.gov.ua

Як Київ озеленюється у відповідь на спеку: 5 ініціатив, що вже працюють у місті

Ганна Велика

Аномальна температура повітря, посухи, зменшення кількості опадів – усе це не лише ускладнює життя містянам, а й створює нові виклики для інфраструктури

Щоліта Київ фіксує нові температурні рекорди. У відповідь на зміни клімату комунальні служби та громадські організації розгортають екологічні ініціативи, що допомагають адаптувати міський простір до нових реалій.

ЕкоПолітика зібрала 5 прикладів таких нововведень, які вже запроваджені у столиці.

1. Дощові сади: вода повертається в екосистему

З 2024 року в Києві почали з’являтися перші дощові сади — особливі заглиблені клумби з дренажною системою, які збирають дощову воду, і у такий спосіб зменшують навантаження на каналізацію. Їх облаштовують у зонах, що схильні до підтоплень. Вода тут не просто зникає в трубах, а повертається до екосистеми.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua.

Восени минулого року у столиці облаштували вже 9 таких садів у різних районах. Вони поєднують геопластику, натуральний камінь, стійкі до надмірної вологи багаторічники, кущі й дерева. Це рішення – не лише естетичне, а й практичне, особливо в умовах аномальних опадів і перепадів температур.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua.

2. Парклети: громадський простір замість автівок

Парклети — це вуличні меблі з елементами озеленення, які створюють комфортні місця для відпочинку просто неба. Минулого року у Києві встановили 15 таких конструкцій, зокрема біля станцій метро "Тараса Шевченка" і "Політехнічний інститут", на Троєщині, Позняках, Дарницькій площі та інших локаціях.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua

Парклети не лише підвищують комфорт містян, а й обмежують хаотичне паркування, сприяють розвитку біорізноманіття та покращують мікроклімат. У міській адміністрації вже анонсували подальше збільшення їх кількості.

kyivcity.gov.ua

Фото: kyivcity.gov.ua

3. Менше косіння, більше декоративних луків

Тривалий час кияни закликали відмовитися від регулярного скошування трави у спальних районах. І хоча петиції не знаходили підтримки в Київській міській раді, громадська думка поступово вплинула на дії чиновників міста. Опитування у застосунку "Київ Цифровий" показало, що 66% мешканців проти постійного косіння різнотрав’я.

Тепер у місті почали експеримент із декоративними луками. Ці насадження потребують мінімального догляду — скошування лише раз на рік — і водночас підтримують біорізноманіття, зберігають вологу в ґрунті, а в спеку знижують температуру на вулицях.

facebook.com/oleksandr.voznyy

Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy.

У середині липня у Києві, а також у Рівному вирішили відмовитися від косіння на прибудинкових територіях, у більшості парків, скверів та інших зелених зон.

У 2024 році в Києві було 39 ділянок без косіння та 17 – із декоративними луками. У 2025-му ці площі обіцяють збільшити в десять разів. Але ефект буде поступовим: трави розростуться за 2-3 роки, а дерева – за 5.

facebook.com/oleksandr.voznyy

Фото: facebook.com/oleksandr.voznyy.

4. "Живі огорожі" для тиші та чистого повітря

Ще один спосіб адаптації міста — висадка "живих огорож" уздовж доріг. Вони знижують рівень шуму, фільтрують повітря й слугують бар’єром від пилу та вихлопів. Такі зелені стіни вже з’явилися біля Міського театру, на території медмістечка на Харківському шосе, біля кінотеатру "Жовтень" і на вулиці Тарасівській.

vechirniy.kyiv.ua

Фото: vechirniy.kyiv.ua.

До цієї ініціативи долучаються як комунальні служби, так і активісти та мешканці.

5. Озеленення транспортних розв’язок

У 2025 році місто планує озеленювати великі транспортні вузли. Зокрема, на перетині вулиці Набережно-Рибальської з проспектами Івасюка та Бандери замість висохлого газону вже висадили хвойні дерева і забезпечили їх автоматичним поливом.

skyandmethod.com

Фото: skyandmethod.com.

Окрім того, у парках і скверах столиці з’являються дерева та кущі, адаптовані до спеки та посухи: клени, липи, платани, сосни, ялини, бузок, гортензії, робінії тощо. Це дозволяє не лише покращити естетику, а й створити більш стійке до кліматичних змін середовище.

Нещодавно ЕкоПолітика повідомляла, що активісти через суд захистили від забудови територію екопарку "Осокорки" у Києві.

Читайте також
У столиці після нічної атаки значно погіршилася якість повітря
У столиці після нічної атаки значно погіршилася якість повітря

Радіаційний фон у місті залишається в нормі

Озеленення, якого немає: ЗМІ викрили маніпуляції київської влади щодо зелених зон столиці
Озеленення, якого немає: ЗМІ викрили маніпуляції київської влади щодо зелених зон столиці

Активісти говорять, що за минуле десятиріччя тільки один парк у столиці був облаштований дійсно “з нуля”

Київ швидко втрачає свої зелені зони: мінус 700 га за 10 років
Київ швидко втрачає свої зелені зони: мінус 700 га за 10 років

Активні громадяни програють забудовникам

У Києві побільшало зелених зон: де з'явилися нові мінісквери
У Києві побільшало зелених зон: де з'явилися нові мінісквери

Це продовження ініціативи, започаткованої минулого року