Керівництво Української асоціації вторинних металів (УАВтормет) звернулося до міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця для розʼяснення законодавчої невідповідності щодо брухту.
А саме роз'яснення терміну "металобрухт" у контексті закону "Про управління відходами", написав експерт із поводження з відходами в Українському інституті майбутнього Олександр Лимар у Facebook-спільноті UkraineWasteRecycling.
Зазначається, що закон "Про металобрухт" не відповідає положенням закону “Про управління відходами". Проте підприємства з 8 липня мають почати збирати та заготовляти металобрухт, попри невизначеність самого терміну.
“Чим ближче дата набрання чинності закону "Про управління відходами", тим більше з'являється питань щодо його реалізації”, – сказав Лимар.
Він підкреслив, що закон “Про управління відходами" відсилає всі питання, пов'язані з відходами металів до спеціалізованого закону "Про металобрухт". Закон "Про управління відходами" передбачав, що Кабінет міністрів протягом трьох місяців з дня публікації документа мав підготувати та подати на розгляд Верховної Ради пропозиції щодо внесення змін до закону "Про металобрухт". Пропозиції мали привести ці закони у відповідність.
Лимар зазначив, що за рік пропозиції так і не розробили. Це означає, що до набрання чинності закону "Про управління відходами" зміни у законі "Про металобрухт" не будуть проголосовані. Адже їх ще необхідно внести на розгляд до Верховної Ради.
“Тому виникають такі питання, а що таке "металобрухт" і чи відповідає це визначення терміну "відходи металів"? Які зміни необхідно зробити у законі "Про металобрухт" для того, щоб він відповідав закону "Про управління відходами"?”, – підкреслив він.
На його думку, для приведення законів у відповідність потрібно:
- прибрати термін "металобрухт" у законі "Про металобрухт" та замінити його термінами “відходи чорних та кольорових металів” та “брухт чорних та кольорових металів”;
- прибрати термін "заготівля" та замінити його терміном "збирання" відповідно до закону "Про управління відходами";
- визначити компетентним органом щодо видачі дозволів на діяльність з відходами металів Міндовкілля, а не Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості.
“Якщо до 8 липня це не буде зроблено (а цього не буде зроблено), то в Україні суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність зі збирання відходів металу/металобрухту, матимуть два закони, – пояснив Лимар. – Ось вам і колізія. Збирають одне, але згідно з яким законом?”
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 7 липня 2022 року підписав довгоочікуваний закон "Про управління відходами". 20 червня Верховна Рада України ухвалила документ у другому читанні та загалом.
Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, експерт із поводження з відходами в Українському інституті майбутнього Олександр Лимар у квітні 2023 року вказував на плутанину в термінах “відходи металів” та “металобрухт” у законі "Про управління відходами".