Вчені знайшли несподіване джерело дефіцитних металів, необхідних для зеленого переходу shutterstock

Вчені знайшли несподіване джерело дефіцитних металів, необхідних для зеленого переходу

Ганна Велика

Країни шукають можливості, аби не залежати від зовнішніх постачальників

Вугільна зола з електростанцій може стати джерелом рідкоземельних металів – скандію, неодиму та ітрію – які відіграють важливу роль у виробництві екологічно чистих технологій, таких як електромобілі, сонячні батареї та вітрові турбіни.

Про це повідомляє CNN із посиланням на вчених Техаського університету.

За словами авторки дослідження і професорки Джексонської школи наук про Землю Техаського університету Бріджит Скенлон, це величезне потенційне джерело рідкоземельних елементів без необхідності нового видобутку.

Чому це важливо

Мова йде про групу металевих елементів, які не є рідкісними в природі, але їх важко видобути і відокремити від руди, яка їх оточує. Тому попит на них перевищує пропозицію.

Оскільки світ відходить від викопного палива, що нагріває планету, рідкоземельних металів потрібно буде більше. За даними Міжнародного енергетичного агентства, до 2040 року попит на них зросте в 7 разів порівняно з нинішнім рівнем.

Вчені проаналізували вугільну золу з електростанцій по всій території США і виявили, що вона може містити до 11 млн тонн рідкоземельних елементів – майже у 8 разів більше, ніж США мають у внутрішніх запасах.

Вугільна зола містить відносно низькі концентрації рідкоземельних елементів порівняно з тими, що можна видобути безпосередньо з підземних родовищ. Але її перевага полягає в тому, що вона легко доступна та наявна у великих кількостях. Так, щороку в США виробляється близько 70 млн тонн вугільної золи.

Які перестороги

Процес видобутку з вугільної золи може бути дорогим, вважає директор Інституту водних досліджень при Університеті Західної Вірджинії Пол Земкевич, який не брав участі в дослідженні. Він говорить, що витрати на видобуток потрібно порівнювати з тим, скільки продукту можна отримати.

Автори дослідження, однак, припускають, що вартість видобутку рідкоземельних металів може бути використана для компенсації витрат на поліпшення способу зберігання та управління вугільною золою.

Раніше ЕкоПолітика повідомляла про те, що вже у 2025 році у Франції та Австрії пластикові відходи перероблятимуть на синтетичну нафту.

Читайте також
Mercedes-Benz створила автомобільну фарбу, здатну генерувати електроенергію від сонця
Mercedes-Benz створила автомобільну фарбу, здатну генерувати електроенергію від сонця

Наразі компанія працює над тим, щоб вона покривала всі зовнішні поверхні машини

Двоє 17-річних українців запатентували інноваційну модель електроживлення
Двоє 17-річних українців запатентували інноваційну модель електроживлення

Вона може суттєво змінити підхід до енергетичної незалежності

8 вітчизняних екостартапів, які Україна представила на СОР29
8 вітчизняних екостартапів, які Україна представила на СОР29

Серед них – екопакування, рішення для чистого землеробства, системи моніторингу та управління енергоспоживанням для підприємств та інші

Вчені придумали, як заряджати телефон сонячною енергією без зарядного пристрою
Вчені придумали, як заряджати телефон сонячною енергією без зарядного пристрою

Нова технологія може стати ключовою в екологічно чистій майбутній енергетичній галузі