В Україні з’явилося 2 законопроєкти для регуляції діяльність виробників "зеленої" енергії shutterstock

В Україні з’явилося 2 законопроєкти для регуляції діяльність виробників "зеленої" енергії

Катерина Бєлоусова

Законопроєкт №9011 покликаний замінити поточну модель "зеленого" тарифу на нову модель Net Billing

Кабінет міністрів України зареєстрував у Верховній Раді  законопроєкти №9011 "Про удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії генеруючими установками споживачів".

Також Уряд зареєстрував законопроєкт №9012 "Про запровадження реєстру видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії", повідомляє представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук у Telegram.

Він зазначив, що законопроєкт №9011 покликаний удосконалити умови підтримки виробництва “зеленої” енергії генеруючими установками споживачів з урахуванням кращих світових практик. Документ має замінити поточну модель "зеленого" тарифу на нову модель Net Billing (чистий продаж). Вона буде орієнтована на покриття власного споживання та не призводитиме до збільшення обсягу субсидіювання за рахунок інших споживачів.

Законопроєкт №9011 передбачає:

  • запровадження системи чистого вимірювання net metering для забезпечення розвитку малої розподіленої генерації з ВДЕ без додаткового фінансового стимулювання з боку держави та споживачів;
  •  визначення термінів, "механізм самоспоживання", "активний споживач";
  • визначення умов функціонування механізму самовиробництва;
  • запровадження нового договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва;
  • визначення категорій споживачів, які мають право використовувати механізм самовиробництва.

Мельничук також підкреслив, що законопроєкт №9012 покликаний створити дієвий механізм видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. 

Документ  передбачає:

  • визначення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) суб’єктом, уповноваженим видавати гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії;
  • встановлення законодавчих основ для створення і функціонування реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел;
  • визначення оператора ринку установою, відповідальною за проведення торгів гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії.

Нагадаємо, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження, попри воєнний стан, завершило розробку реєстру гарантій походження біометану.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Міністерство енергетики ініціювало законопроєкт щодо підтримки виробництва “зеленої” електроенергії генеруючими установками споживачів, який передбачає заміну “зеленого” тарифу на нову модель підтримки Net billing.

Читайте також
Плани екокомітету на лютий-серпень 2025 року: над чим працюватимуть депутати
Плани екокомітету на лютий-серпень 2025 року: над чим працюватимуть депутати

Очікується прийняття у другому читанні багатостраждального закону про державний екологічний контроль

Екокомітет проведе засідання за підсумками роботи у 2024 році
Екокомітет проведе засідання за підсумками роботи у 2024 році

Також депутати обговорять плани на поточний рік