В Україні ратифікують Кігалійську поправку, як того вимагає ЄС flickr.com

В Україні ратифікують Кігалійську поправку, як того вимагає ЄС

Ганна Велика

Варто нагадати, що підготовкою до ратифікації цього документу профільні посадовці займаються вже кілька років

Комітети Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та з питань екологічної політики та природокористування підтримали законопроєкт №0303 про ратифікацію Кігалійської поправки до Монреальського протоколу.

Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.

Що таке Монреальський протокол

Монреальський протокол про речовини, що виснажують озоновий шар — це міжнародний договір, який розробили для збереження цього захисного “екрану” Землі. Він передбачає припинення або обмеження виробництва низки речовин, що вважалися відповідальними за виснаження озонового шару. Документ набрав чинності 1 січня 1989 року.

У жовтні 2016 року до Монреальського протоколу прийняли Кігалійську поправку. Вона передбачає поетапне скорочення виробництва і споживання гідрофторвуглеців (ГФВ).

Ці речовини використовуються як холодоагенти в кондиціонерах та холодильниках. Вони є потужними парниковими газами. Очікується, що завдяки виконанню цієї поправки вдасться запобігти викиданню 105 млн тонн СО2-еквіваленту парникових газів. Це допоможе уникнути глобального підвищення температури на 0,5°C до 2100 року.

Наразі Кігалійську поправку вже ратифікували 163 країни. Вона встановлює графіки скорочення споживання гідрофторвуглеців незалежно від часу ратифікації.

Чому ратифікація цієї поправки Україною важлива

У Міндовкілля говорять, що затягування цього процесу може призвести до необхідності різкого скорочення використання ГФВ, що матиме серйозні економічні наслідки. Наприклад, якщо Україна ратифікує поправку зараз, скорочення складе 40% від базового рівня. Проте, якщо відкласти цей крок, у 2029 році доведеться скоротити одразу 70% без перехідного періоду, що завдасть значного удару по промисловості та економіці.

Крім того, з 1 січня 2028 року ЄС запровадить заборону на торгівлю з країнами, які не є сторонами поправки, а з 1 січня 2033 року імпорт і експорт цих речовин буде заборонений в усіх країнах світу.

За словами міністерки захисту довкілля Світлани Гринчук, ратифікація Кігалійської поправки – це важливий крок не лише для захисту довкілля, а й для майбутнього української економіки.

“Відмова від ратифікації означає втрату доступу до міжнародних ринків та інвестицій, відставання у технологічному розвитку. Україна повинна діяти зараз, щоб мати час на адаптацію та не втрачати конкурентних переваг”, – говорить посадовиця.

У міністерстві додають, що перехід на альтернативні холодоагенти, хоч і вимагатиме початкових інвестицій, у перспективі сприятиме впровадженню більш енергоефективного обладнання. Також модернізація технологій відкриє нові можливості для розвитку ринку енергоефективних рішень.

Нагадаємо, що ще у травні 2022 року ексзаступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук поділилася досягненнями Міндовкілля за 2,5 роки, коли вона працювала у міністерстві. Серед них вона, зокрема, назвала й залучення коштів на підготовку аналітичних матеріалів і економічних розрахунків приєднання до Кігалійської поправки.

У своєму звіті щодо прогресу України в межах пакета розширення ЄС за 2024 рік Європейська комісія виділила ратифікацію Кігалійської поправки як один із пріоритетів для нашої країни у сфері екологічної політики на 2025 рік.

Читайте також
Депутати провалили законопроєкт №4197-д про ринок деревини
Депутати провалили законопроєкт №4197-д про ринок деревини

“За” проголосувало лише 175 народних обранців

Верховна Рада підтримала підняття у 50 разів штрафів за порушення на заповідних територіях
Верховна Рада підтримала підняття у 50 разів штрафів за порушення на заповідних територіях

За відповідне рішення проголосували 237 народних обранців

Міндовкілля хоче різко збільшити штрафи за забруднення довкілля відходами
Міндовкілля хоче різко збільшити штрафи за забруднення довкілля відходами

За деякі правопорушення вони зростуть у 25 разів