Практично весь сектор управління побутовими відходами в Україні порушує Закон "Про управління відходами".
На системну кризу у цій сфері звернув увагу громадськості та влади експерт із поводження з відходами, CEO об'єднання Recopack Олександр Лимар.
Він наголосив, що за словами першого заступника голови Державної екологічної інспекції (ДЕІ) Дмитра Заруби, здійснення будь-яких операцій з оброблення відходів без відповідного дозволу є незаконним. Отримання цього документу передбачене Законом України №2320-IX "Про управління відходами".
Експерт розповів, що на цей момент лише 110 суб’єктів господарювання отримали 137 дозволів. І все.
Він також навів статистику у сфері оброблення пластику, паперу, скла та побутових відходів. Тут видано лише 56 дозволів, з них:
- компостування (код R1) – 1;
- переробка пластику, паперу (код R3) – 7;
- підготовка до переробки: збирання, сортування, ущільнення (код R12) – 44;
- захоронення (код D5) – 4.
Олександр Лимар наголосив, що наразі на всю Україну лише 8 (!!!) переробних підприємств мають дозвіл. Підприємств, що переробляють папір, — всього 3. За його словами, такі великі заводи, як Київський картонно-паперовий комбінат, Малинська та Луцька картонно-паперові фабрики, Понінківська, Жидачівська фабрики та інші, дозволів на оброблення паперу досі не отримали.
За інформацією експерта, жодне підприємство з оброблення відходів скла в Україні ще не має дозволу, включно з Гостомельським склозаводом "Ветропак".
Кількість підприємств, які мають дозвіл на підготовку відходів до оброблення (код R12), вкрай мала, говорить Лимар. Він припустив, що у Київській області таких підприємств працює набагато більше, ніж видано дозволів.
Найгірша ситуація, на думку експерта, з дозволами на захоронення побутових відходів. Він повідомив, що лише 4 (!!!) полігони в Україні мають відповідний дозвіл: у Києві, Броварах, Калуші та Дрогобичі. Тому усі інші сміттєзвалища країни фактично є несанкціонованими.
Експерт констатував, що порушення у сфері управління відходами в Україні відбуваються на всіх етапах: від збирання, транспортування, сортування, перероблення і до захоронення. Він впевнений, що Держекоінспекція мала б більш активно діяти згідно зі своїми повноваженнями.
“Ще більше турбує повна бездіяльність з боку Міністерства захисту довкілля та депутатів екологічного комітету. Як вважаєте, чи світить нам вступ до Євросоюзу із таким державним підходом?” – поцікавився фахівець.
Нагадаємо, наприкінці березня ЕкоПолітика писала про те, що уряд вчергове відтермінував колапс у сфері небезпечних відходів, коли своєю постановою №340 від 25 березня розширив перелік компаній, які зможуть отримати дозвіл на оброблення відходів за спрощеною процедурою.
Також ми повідомляли про те, що активісти закликали екокомітет поновити роботу над законопроєктом №10066 про відходи упаковки.