В Україні “набирають оберти” приватні СЕС: досвід Закарпаття Shutterstock

В Україні “набирають оберти” приватні СЕС: досвід Закарпаття

Катерина Бєлоусова

Найбільш актуальним є встановлення сонячних електростанцій у південних регіонах та Закарпатті

В Україні, починаючи з 2014 року у приватних домогосподарствах встановили майже 45 тисяч сонячних електростанцій (СЕС), з яких 15 тисяч – у 2021 році.

Лише на Закарпатті загальна потужність встановлених СЕС у 2021 році перевищує 108,9 мВт, повідомляє Інвестгазета

Таку статистику наводить Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження, що свідчить про інтерес українців до технологій із використанням ВДЕ, яка збільшується з кожним роком.

Встановлюючи сонячні електростанції у своїх домогосподарствах, сім’ї насамперед планують власну енергонезалежність. 

Найбільш актуальним є встановлення сонячних електростанцій у тих регіонах, де велика кількість сонячних днів, а саме у південних регіонах та Закарпатті, яке традиційно називають "сонячним". У регіоні тривале літо, яке продовжилося майже на два тижні за останні десятиріччя за даними Гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.

У регіоні відбувається справжній бум у встановленні сонячних електростанцій. 

Закарпатська область на другому місці в Україні за кількістю встановлених сонячних електростанцій – 3744 (на першому місці Дніпропетровщина).

Протягом 2021 року на Закарпатті обсяг реалізованої електроенергії за "зеленим" тарифом від роботи СЕС на домогосподарствах становив 98,7 млн кВт⋅год. 

Малі СЕС переважно встановлюють у Берегівському, Мукачівському та Хустському районах Закарпаття, а також у місті Ужгороді та околицях. Таке розміщення обумовлене раціональністю та кліматичними умовами.

У приватних домогосподарствах електроенергію, вироблену за допомогою СЕС, використовують для власного споживання, а різницю – для продажу за "зеленим" тарифом, який встановлює НКРЕКП.

Власники зазначають, що такі електростанції вигідні, особливо, якщо рік багатий на сонячні дні.  

“Окупність, генерація та, відповідно, вигода залежать від багатьох факторів, починаючи від року введення в експлуатацію СЕС, обладнання, особливостей конструкції електростанції, нахилу до сонця, й закінчуючи кліматичними умовами (кількістю сонячних днів) у місці будівництва електростанції тощо. Усі ці чинники вкрай важливі”,  – зазначено в матеріалі.

Так, 30-кіловатна СЕС на будинку  у Берегівському районі упродовж минулого року згенерувала понад 29 тисяч кВт⋅год. Власне споживання становило майже 4 тисячі кВт⋅год, а за "зеленим" тарифом родина продала 25,6 тисяч кВт⋅год. Її "чистий" заробіток після сплати податків за рік сягнув 123 тисяч гривень. Певна річ, улітку генерація була кращою (наприклад, 4188 кВт⋅год у червні), узимку навіть не перекривала споживання (у грудні виробіток становив 390 кВт⋅год, споживання – майже 600). Але загалом, як кажуть на Закарпатті, за результатами року домогосподарство "вийшло в плюс" по коштах.

СЕС також вигідно встановлювати для електроопалення. 

Мешканець Берегівського району встановив СЕС з максимальною наразі дозволеною потужністю і в холодну пору року споживає в місяць 3-4 тисячі кВт⋅год. Його електростанція згенерувала за рік понад 32,6 тисяч кВт⋅год, спожив він 23,5 тисячі, різниця за "зеленим" тарифом дала дохід родині на суму 81 тисяча гривень. І це вже "на руки".    

“Отже, встановлення приватних сонячних електростанцій – це не тільки можливість заощадити на оплаті за спожиту електрику, а й заробити на виробництві екологічно чистої відновлювальної енергії”, – зазначили в матеріалі.

Нагадаємо, стало відомо, скільки в Україні виробили "зеленої енергії" у 2021 році. 

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Львівська ОДА заплатить домогосподарствам 1,5 млн грн за встановлення СЕС.

Читайте також
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями
Відтепер тільки так: всі нові супермаркети NOVUS оснащуватиме сонячними панелями

Наявні торговельні точки теж їх поступово отримають

Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати
Українські мобільні оператори тестують свої сонячні електростанції: які результати

Телеком-регулятор зобовʼязав їх гарантувати стабільну мережу щонайменше на 10 годин без електрики

“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео
“Укрнафта” встановила першу СЕС на одній зі своїх АЗС: відео

Цей крок необхідний для реалізації ESG-стратегії компанії

Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації
Як почистити сонячні панелі від снігу: поради та рекомендації

Кожен власник сонячної станції дбає про те, щоб його панелі генерували максимум енергії