У 2023 році держпідприємство “Ліси України” інвестує сотні мільйонів гривень власних коштів у догляд та оздоровлення лісів на площі близько 100 гектарів.
У лісництвах вперше запровадять єдині чіткі алгоритми, перелік послуг та тарифи, що унеможливить корупційні ризики та створення схем, повідомляє голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець у Facebook.
Він розповів, що у молодих лісах будуть формувати насадження бажаного складу і густоти. А догляд за деревами старшого віку передбачатиме:
- досягнення оптимальної структури майбутнього деревостану;
- рівномірного розміщення головної породи;
- створення умов для правильного формування стовбура та крони;
- збільшення приросту по діаметру завдяки зменшенню щільності;
- збільшення площі світлового і ґрунтового живлення.
Болоховець підкреслив, що завдяки лісовій реформі очікується значне зростання ефективності заходів з догляду за лісом.
“Проблемою лісгоспної системи була відсутність уніфікованої моделі організації робіт. Хто і за яку ціну виконуватиме догляд місцеві керівники часто вирішували на власний розсуд”, – сказав він.
За його словами, вартість послуг відрізнялася в рази. Так різні роботи на ділянці іноді проводили декілька підрядників. Техніка орендувалася за неринковими умовами, а подекуди оплачувалися послуги “незрозумілих консультантів". Таким чином в деяких лісгоспах були переплати, а в інших – фінансування не вистачало, і роботи виконувалися частково або неякісно.
Болоховець зазначив, що у “Лісах України” також запровадять моніторинг для запобігання конфлікту інтересів, наприклад коли керівник замовляє роботи у родичів. Також посилять контроль за якістю виконання робіт.
Він додав, що лісгоспи, яким не вистачає фінансування, отримають допомогу і зможуть виконати запланований обсяг робіт. Адже протягом останніх 10 років роботи з догляду у нересурсних лісах півдня та сходу країни або недофінансовувалися, або не проводилися.
“Цього року будемо кардинально змінювати ситуацію. Зміна підходів до організації догляду за лісами – приклад того, як працює реформа. Ефективність, якість та контроль зростають. Простору для зловживання та схематозу стає на порядок менше”, – підкреслив Болоховець.
Раніше ЕкоПолітика аналізувала, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів робить для захисту лісів.