В Україні хочуть реформувати систему користування надрами shutterstock

В Україні хочуть реформувати систему користування надрами

Катерина Бєлоусова

Першочерговим завданням для Міндовкілля є збереження балансу між захистом природи та надрокористуванням

В Україні розпочалася реформа надрокористування, яка покликана перетворити Державну службу геології та надр у сервісну установу, модернізувати “правила гри” та забезпечити ефективний контроль з боку держави. 

Про це заявив замміністра захисту довкілля та природних ресурсів Євгеній Федоренко, наголосивши, що ​​розвиток надрокористування у найближчі роки буде тісно пов'язаний з відбудовою та ґрунтуватиметься на Плані відновлення України, повідомляє Міндовкілля у Telegram.

“Ми розуміємо, що запит на будівельні групи корисних копалин буде колосальним. Міндовкілля спільно із Держгеонадра вже розробили інтерактивну мапу таких копалин. Наразі доступ до неї закритий з міркувань безпеки, однак ми готові після перемоги забезпечити необхідною інформацією надрокористувачів”, – зазначив Федоренко.

Серед інших практичних кроків, які реалізуються сьогодні, він виділив підготовку до другого читання законопроєкту №4187-д “Про спрощення надрокористування”. Документ передбачає скасування архаїчної процедури введення в дію протоколів ДКЗ, а також зменшення терміну отримання спецдозволів. Їх можна буде отримати за 50 днів, а розпочати видобуток вже через 5 місяці.

Федоренко також наголосив, що першочерговим завданням для Міндовкілля є збереження балансу між захистом природи та надрокористуванням. Адже необхідно створити умови, щоб бізнес міг працювати, інвестувати, розробляти та реалізовувати нові проєкти.

В повідомленні зазначили, що Україна не змінює свій політичний вектор щодо співпраці з Євросоюзом. Так в 2021 році був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного партнерства з ЄС у сировинній галузі. А у 2022 році Держгеонадра уклала меморандум з відповідною службою Польщі, також готується меморандум з Чехією.

“Прагнемо створити умови, щоб інвестор не лише видобував стратегічні ресурси на нашій території і спрямовував їх в інші країни Європи або світу. Наша мета – щоб він працював тут, створював відповідну інфраструктуру з переробки, товар з доданою вартістю тощо. Ми хочемо створити умови для розвитку високотехнологічних галузей. Бо наша країна володіє рідкоземельними металами, запасами літію, має все, щоб розвивати цей сегмент у себе вдома”, – підкреслив Федоренко. 

Нагадаємо, в Україні визначили першочергові кроки для формування стратегічного плану роботи для сектору надрокористування в умовах воєнного часу та післявоєнного періоду.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, Кабінет Міністрів вніс зміни до чотирьох нормативних актів, що регулюють питання користування надрами в Україні.

Читайте також
Уряд змінив алгоритм визначення ціни продажу спецдозволів на користування надрами 
Уряд змінив алгоритм визначення ціни продажу спецдозволів на користування надрами 

Посадовці говорять, що зрозумілі та стабільні правила ціноутворення знижують ризики раптових змін і створюють сприятливі умови для інвестицій

На Миколаївщині видобувають пісок на цінних ділянках степу
На Миколаївщині видобувають пісок на цінних ділянках степу

Роботи ведуться попри негативний висновок щодо звіту з ОВД

На Донеччині злочинна група незаконно видобула вугілля на понад мільярд гривень
На Донеччині злочинна група незаконно видобула вугілля на понад мільярд гривень

Процесуальне керівництво у цьому провадженні здійснює Офіс Генерального прокурора

Як контролюється забруднення земель і підземних вод підприємствами: досвід ЄС
Як контролюється забруднення земель і підземних вод підприємствами: досвід ЄС

Процедура захисту ґрунтів включає періодичний моніторинг їхнього стану