Наступного року генерація на електростанціях, що використовують відновлювані джерела енергії, має зрости більше, ніж на 17%. В Україні за підсумками першого півріччя 2021-го встановлена потужність об’єктів ВДЕ вже склала 9225 МВт. Цього року генерація ВДЕ перевищує 12,5 млн МВт*год. У 2022-му очікується показник у майже 15 млн МВт*год.
Такі дані наводить аналітичний центр DiXi Group.
Найбільше зростання – плюс 43% - покажуть вітрові електростанції (ВЕС). Вони мають вийти на показник 5,8 млн МВт*год. 10% мають додати біоТЕЦ – теплові електростанції, що використовують біомасу чи біогаз. Вони планують виробити 1,1 млн МВт*год. Зростання генерації ВДЕ відбудеться на тлі скорочення виробництва електроенергії на великих гідроелектростанціях та гідроакумулюючих електростанціях (ГЕС та ГАЕС) – мінус 13,7%. На 1,5% зменшиться виробництво електроенергії на АЕС. Тобто баланс загалом вийде не на користь електростанцій, екологічно нейтральних щодо викидів, в тім числі - і парникових газів. Втім, сумарне зменшення тут буде невеликим.
Тим часом прогнозується збільшення виробництва електроенергії на ТЕС — плюс 7,6% та ТЕЦ – плюс 8,2%. У сумі генерація тут зросте на 3,8 млн МВт*год. Це ледь не вдвічі більше, ніж мають додати ВДЕ.
При цьому на наступний рік майже у 5 разів – до 0,3 млн МВт*год має зменшитися обсяг імпорту електроенергії. Натомість продавати за рубіж наші електростанції будуть 5,7 млн МВт*год – на 39% більше, ніж цьогоріч.
Невеличке прогнозоване внутрішнє споживання електроенергії – на 0,4% та збільшення експорту вочевидь, якраз і перекриватимуться тепловою генерацією. Наразі це ще можливо. Бо вже за кілька років, починаючи із 2026-го ЄС планує запровадити вуглецеве коригування імпорту (CBAM). І це може поставити хрест на українському експорті електроенергії до Європи.
Раніше ЕкоПолітика розповідала, як кліматична політика ЄС може вплинути на український експорт.