Програма ООН з питань довкілля опублікувала "швидку екологічну оцінку" підриву окупантами греблі Каховської ГЕС у якій вказали "неясні" масштаби катастрофи, що відчуватимуться протягом десятиліть.
Таку оцінку провели на прохання українського уряду, повідомляє Укрінформ.
"Це далекосяжна екологічна катастрофа, що виходить за межі України, масштаби якої можуть бути неясними протягом багатьох років або навіть десятиліть", – сказав речник Генсека ООН Стефан Дюжаррік на пресбрифінгу у Нью-Йорку.
Оцінка показала, що хоча затоплення нижче за течією спричинило значні екологічні втрати та збитки, ситуація вище за течією від дамби є ще більш значущою.
Дюжаррік наголосив, що підрив призвів до викиду хімічних забруднюючих речовин, зокрема машинного мастила та рідких добрив. Адже у зоні затоплення знаходилася значна кількість об'єктів, де зберігали хімікати.
"Це може негативно вплинути на фауну і флору, а також на жителів постраждалих районів", – додав він.
Зазначається, що над проведенням оцінки працювали експерти з 13 установ у Києві та за кордоном, використовуючи:
- офіційні дані;
- супутникові знімки;
- дистанційне зондування через труднощі з доступом до об'єкта, який перебуває в зоні бойових дій.
Нагадаємо, премʼєр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що, за попередніми підрахунками, збитки для довкілля від підриву Каховської ГЕС сягнули $1,5 мільярда.
Раніше ЕкоПолітика аналізувала, що наразі відбувається на обмілілому Каховському водосховищі і яким може бути його майбутнє.