Усі сміттєві полігони треба закрити, рекультивувати й забути про них як про страшний сон, – Стрілець

Усі сміттєві полігони треба закрити, рекультивувати й забути про них як про страшний сон, – Стрілець

Катерина Бєлоусова

Влітку 2023 року набуває чинності Закон "Про управління відходами", для якого потрібно підготувати десятки галузевих нормативно-правових актів

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив, що усі сміттєві полігони потрібно закрити, рекультивувати й забути про них як про страшний сон.

На території України є 207 місць, де можна запустити сучасні обʼєкти з управління відходами, зокрема сміттєпереробні та сміттєспалювальні заводи, а також обʼєкти з іншими технологіями, розповів Стрілець в інтервʼю Укрінформ.

В матеріалі підкреслили, що більшість українських звалищ переповнені та не відповідають європейським нормам, отже, їх треба закрити. 

“Усі полігони точно треба закрити, рекультивувати й забути про них як про страшний сон. Питання в тому, скільки років знадобиться Україні, щоб це все реалізувати”, – сказав Стрілець.

Він пояснив, що для цього необхідна відповідна інфраструктура. Так у серпні 2022 року в Міндовкілля створили карту України, на якій розташовані 207 локацій. Це інвест-кейси, завдяки яким будь-який інвестор може прийти й побудувати там відповідне підприємство.

“Ми організували співпрацю між міністерством та Київською обласною військовою адміністрацією, містами Бориспіль, Фастів, Бровари щодо створення спільного підприємства з відповідним фінансуванням від міжнародних фінансових інституцій”, – розповів міністр.

Він пояснив, що у Київській області має бути створено дев’ять таких об’єктів. Туди звозитимуть усе сміття, близько 40% перероблятиметься на вторинну сировину, або на екологічно безпечне паливо. Також вони можуть бути оснащені спеціальним обладнанням для виробництва біометану.

Зазначається, що влітку 2023 року набуває чинності Закон "Про управління відходами". Він запустить реформу управління відходами й дасть змогу державі взяти галузь під контроль. Щоб закон запрацював, потрібно підготувати й ухвалити ще десятки нормативно-правових актів, зокрема галузевих законопроєктів, наказів та постанов. 

Стрілець наголосив, що один рік – це дуже мало, щоб розробити все нормативне регулювання щодо цього закону. Наразі велика команда фахівців працює над розробкою підзаконних актів, щоб вони були ухвалені до того, як закон набуде чинності. Він підкреслив, що тримає ці питання на особистому контролі.

Міністр додав, що найбільшу кількість відходів в Україні дає гірничодобувна промисловість. У місцях видобутку корисних копалин відходи займають сотні тисяч квадратних кілометрів та створюють “дуже велику проблему”.

Нагадаємо, в Україні в рамках реалізації реформи управління відходами працюють над впровадженням розширеної відповідальності виробника (РВВ), тобто зобовʼязань компаній переробляти відходи упаковки своїх товарів. Для цього Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів розробляє секторальне законодавство для 4 основних блоків.

Як повідомляла ЕкоПолітика раніше, президент України Володимир Зеленський 7 липня 2022 року підписав довгоочікуваний Закон "Про управління відходами". 20 червня Верховна Рада України ухвалила документ у другому читанні та загалом.

Читайте також
Міндовкілля проведе екологічну оцінку нацплану управління відходами до 2033 року
Міндовкілля проведе екологічну оцінку нацплану управління відходами до 2033 року

Нацплан передбачає зменшення обсягів захоронення побутових відходів до 30%

Екологи розповіли про тонкощі паспортизації відходів в рамках сміттєвої реформи
Екологи розповіли про тонкощі паспортизації відходів в рамках сміттєвої реформи

Розроблено проєкт постанови Кабміну "Про створення та адміністрування інформаційної системи управління відходами"

Міндовкілля видає дозволи всупереч закону “Про управління відходами” – експерт
Міндовкілля видає дозволи всупереч закону “Про управління відходами” – експерт

Ще не затверджені нова постанова щодо отримання дозволів та перелік відходів